Mobil İşlemci Savaşları: Exynos-Intel-Snapdragon

Mobil İşlemci Savaşları: Exynos-Intel-Snapdragon

0
PAYLAŞ

Qualcomm Snapdragon 810

snapdragon-810-webpage-840x398

Qualcomm’un geçtiğimiz yılki tepe modeli Snapdragon 810, 64-bit desteğine sahip ve işlemcinin toplam sekiz çekirdeği, dört adet Cortex-A57 çekirdeği ve dört adet Cortex-A53 çekirdeği şeklinde ayrılmış olarak kullanıma sunuluyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu işlemci ARM big.LITTLE teknolojisini kullanan bir HMP işlemci (SoC) olup, güç tasarrufu sağlayan Cortex-A53 çekirdeklerini kolay görevler için kullanıyor. Ağır görevler yüklendiği durumda isr Cortex A57 çekirdekleri aktif hale geliyor. Snapdragon 810, Adreno 430 GPU, Hexagon V56 DSP ve entegre X10 LTE modemle birlikte geliyor. 

Snapdragon 810, çok büyük beklentiler içerisinde kullanıma sunuldu. Cihazların test edilmesi ve yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlaması ile işlemcide sorunlar ortaya çıktı. Aşırı ısınma yüzünden birçok kullanıcı tarafından eleştirilen işlemci, bu sorunu bir türlü çözemedi. Samsung Galaxy S6 serisi ve Note 5’te kendi işlemcisi olan Exynos 7420 kullandı. Daha önceki amiral gemilerinde Samsung, Snapdragon işlemci ve kendi işlemcisinin bölgelere göre kullanıma sunarken, Snapdragon’ın aşırı ısınmasından dolayı kendini hiç tehlikeye atmadı. Sony Xperia Z5 telefonunda kullanılan ısı boruları, aşırı ısınma sorunu tam olarak çözmese de telefonu rahatlattı diyebiliriz. Aşırı ısınma, oluşturduğu sıcaklık hissinden başka performans sorununu da ortaya çıkarıyor. Laptop gibi büyük cihazlarda işlemci ısındığında cihaz, ilk olarak fanlarının devrini arttırır. Bu işlem sorunu çözmezse işlemci frekansını düşürmeye başlar. Bu durumu telefonlar için düşündüğümüzde ise fan olmadığı için belirli bir sıcaklığın üstüne çıkıldığında cihaz, işlemcinin frekansını düşürmeye başlar ve bu da performans kayıplarına neden olur.

Qualcomm, Snapdragon 810’un ilk partisinde bu ısınma sorununu gördükten sonra firmanın imajını düzeltmek için Snapdragon 810 V2.1’i kullanıma sundu. OnePlus 2, Snapdragon 810 V2.1’in testlerde güvenilir bir işlemci olduğunu gösterdi ve daha sonra Nexus 6P de dahil olmak üzere birçok üst seviye akıllı telefonda tercih edilmeye başladı.