Mobil İşlemci Savaşları: Exynos-Intel-Snapdragon

Mobil İşlemci Savaşları: Exynos-Intel-Snapdragon

0
PAYLAŞ

big.LITTLE

Intel-vs-Qualcomm-vs-Samsung-SoCs-the-phones-840x472

big.LITTLE’ı tanımlamak gerekirse; bu teknoloji, iki ARM tabanlı mimariyi bir arada kullanan çok çekirdekli işlemcilerdir. big.LITTLE’ın arkasındaki fikir, çekirdeklerin kümeler halinde parçalara ayrılarak enerji tasarrufu sağlamaktır. Genellikle Cortex A57 çekirdekleri bir küme ve Cortex-A53 çekirdekleri de bir küme halindedir.Cortex A53 yüksek enerji verimliliğine sahipken, A57 yüksek performanslı bir işlemci çekirdeği olarak ön plana çıkıyor. Bu yüzden Ekstra dört çekirdek güç verimliliği için değil, daha yüksek performans için tasarlanmıştır.

Son zamanlarda platform olarak mobil işlemci üreticileri markalaşmaya başlarken, Qualcomm, Samsung, MediaTek, Huawei gibi markalar telefon üreticilerinin tercihlerinin başında yer alıyorlar. Biz bu yazımızda son zamanlarda popüler olan Qualcomm Snapdragon 810, Samsung Exynos 7420 ve Intel Atom Z3580 işlemcilerini karşılaştıracağız.

 

özellikler

Grafik İşlemciler (GPU’lar)

Bir işlemcinin önemli parçalarından birj olan Grafik İşlem Ünitesinin (GPU) ARM, Qualcomm ve Imagination olmak üzere üç önemli mobil GPU tasarımcıları vardır. Qualcomm, Adreno serisi GPU’lar, Exynos, Mali serisi olarak bilinen GPU’lar, Imagination ise PowerVR markalı grafik işlemcileri üretmektedir . Bizim karşılaştırdığımız modellerde Snapdragon 810 ile Adreno 430 , Exynos 7420 ile Mali-T760 ve Intel Atom Z3580 ile PowerVR G6430 birlikte kullanılıyor.