Mobil İşlemci Savaşları: Exynos-Intel-Snapdragon

Mobil İşlemci Savaşları: Exynos-Intel-Snapdragon

0
PAYLAŞ

Son dönemde rekabetin kıyasıya yaşandığı mobil işlemci platformunda geçtiğimiz yılın en iyi işlemcileri arasında karşılaştırma yapıyoruz.

snapintelqualcomm

Son 1-2 yıl içinde mobil işlemcilerdeki gelişme daha önceki yıllara göre inanılmaz seviyede arttı. Artık 4 çekirdekli ve 8 çekirdekli olan işlemciler, yüksek gücü olan grafik işlemciler ve entegre modemlerle ufak boyutlarda olmasına rağmen bilgisayarlarımızın performansına yaklaştılar. Bu gelişmeler mobil pazarda rakiplerin çoğalmasına ve mobil işlemcilerin daha da güçlenmesine olanak sağlıyor.

Her akıllı telefon ve tabletin kalbinde yer alan ve System On Chip (SoC) olarak bilinen bir işlemci bulunuyor. Bu sistem CPU, GPU , bellek kontrolcüsü, ön bellek, DSP ve hücresel modem dahil olmak üzere çeşitli diğer bit ve parçaları içeriyor.

Qualcomm ve Samsung gibi şirketler, ARM mimarisini kullanarak öncelikle düşük enerji tüketimini sağlayacak güçlü işlemci üretmeyi sağlıyorlar. ARM mimarisi kullanımı sadece Android ile sınırlı değil. iPhone modelleri, Blackberry modelleri ve Windows Phone telefonlar gibi diğer cep telefonları bu mimariyi kullanıyor.

Android, Windows Phone, Blackberry OS, iOS için ARM, büyük bir sistem mimarisi üreticisi olarak ön plana çıkıyor. Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda durum biraz  farklı.

Bu pazarda Intel, x86 ve x64 mimarisinin en büyük tedarikçisi konumunda. Intel, odağını akıllı telefonlar ve bilgisayar sistemleri olarak ikiye bölmeye çalışıyor . ASUS-Intel birlikteliğindeki telefonlarda Intel’in mobil işlemcilerini sıkça görmeye başladık.