Intel’in İlk Drone’u Falcon 8+ Hazır

Intel’in İlk Drone’u Falcon 8+ Hazır

0
PAYLAŞ

Birçoğumuzun adını genellikle bilgisayar işlemcileri aracılığı ile duyduğu Amerika’lı teknoloji üreticisi Intel kendi drone’unu hazırladı. Falcon 8+ adı verilen cihaz profesyonellerin yeni gözdesi olacak gibi görünüyor.

İnsansız Hava Aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla drone  uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır. İHA’lar iki sınıfa ayrılır: İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır.

Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında basitçe İHA’lar birer “drone”dur. Ancak bağımsız kumanda sistemleri çok geliştirilmiştir.

Günümüzde bir çok firma bu araçlardan profesyonel düzeyde faydalanıyor. Hatırlayacağınız üzere yakın bir tarihte UPS firması da kargo taşımacılığı konusunda droneları aktif olarak kullanmaya başladı.

Intel’in profesyonel ve ticari kullanım düzeyinde hazırladığı AscTec Falcon 8+ drone , yüksek stabilite, hassas GPS ve uçuş kontrol elektroniği ile ön plana çıkıyor. V şeklini andıran tasarıma sahip olan drone 1.1kg ağırlığa sahip. Ayrıca 800 gram yük taşıma kapasitesi bulunan drone sağlam bir yapıya sahip.

intel-drone-2-scroll-com-tr

8 adet pervanesi bulunan drone sahip olduğu RealSense kameralar ile 3D haritalama yaparak çarpışmaların önüne geçebiliyor. Böylece güvenilir bir uçuş sunan drone profesyonel bir kontrol kumandasına sahip.

Kontrol panelinde yer alan ekrana 1km mesafeden 1080p çözünürlükte görüntü aktarabilen Falcon 8+ tam donanıma sahip olduğunda üzerinde yer alan kameralar ile birlikte ağırlığı 2.8 kilograma kadar çıkıyor ve saatte 56km hıza ulaşabiliyor.

Drone için henüz bir fiyat açıklanmış değil fakat böylesine profesyonel bir cihazın fiyatının da bir hayli yüksek olması kaçınılmaz gibi görünüyor.

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK