Intel Mobil İşlemci Üretiminden Çekiliyor!

Intel Mobil İşlemci Üretiminden Çekiliyor!

0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük bilgisayar işlemcisi üreticisi Intel, kısa bir süre önce Atom adını verdiği işlemci ailesiyle beraber mobil alana doğru bir hamle yapmıştı. Aradan geçen süre içerisinde rakiplerinden her açıdan geri kalan dev üretici sonunda mobil işlemci üretiminden çekilme kararı aldı.

intel-atom-üretiminden

Geçtiğimiz yıl Cherry Trail, Sofia ve Broxton adındaki mobil mimarilerini duyuran marka bugün yaptığı açıklama ile bu işlemci mimarilerini hayata geçirmeyeceğini duyurdu. Bununla beraber bu mimarilerin temelini oluşturan Atom işlemci serisinin gelişiminin de durdurulması, fiilen Intel’in mobil işlemci üretiminden çıkacağı anlamına geliyor. İddialara göre dev markanın Qualcomm ve MediaTek gibi mobil alandaki iki büyük rakibine karşı gelişim sürecinde geri planda kalması ve en büyük müşterisi olan ASUS’u kaybetmesi bu kararı verme sürecinde etkili olmuş olabilir.

Intel’in bu hamlesiyle beraber en büyük müşterisi ASUS’un yeni akıllı telefon modeli ZenFone 3’ün Qualcomm Snapdragon işlemcili bir cihaz olacağını artık kesin bir dille belirtebiliriz. Bunun yanında daha önce Cherry Trail mimarili Intel Atom işlemciyle piyasaya sürüleceği belirtilen Microsoft Surface Phone da Snapdragon 823 işlemciye sahip olabilir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK