İntel, ARM Tabanlı Mobil İşlemciler Üretecek

İntel, ARM Tabanlı Mobil İşlemciler Üretecek

0
PAYLAŞ

İntel, x86 mimarisi ile pek fazla başarılı olamadığını gördükten sonra bu mimarinin üretimine son verdi. Şimdilerde ise ARM tabanlı işlemciler üreterek mobil pazarda ikinci kez deneyecek.

İntel, ARM Tabanlı Mobil İşlemciler Üretecek

Bilgisayarlardaki başarısını mobilden sürdürebileceğini zanneden İntel, tek başına çıktığı yolda Asus’un Zenfone modelleri ve pek çok tablete mobil işlemciler üretmişti. Ancak işler İntel’in beklediği gibi gitmedi. Asus’un Snapdragon işlemcili tüm modelleri 6.0 güncellemesi alırken bu gün itibariyle hala İntel işlemcili modeller 6.0 güncellemesi alabilmiş değil. Uyumluluk konusunda da büyük sorunlar yaşayan İntel, x86 mimarisinden vazgeçerek artık ARM tabanlı işlemciler üretecek.

İntel’in ARM tabanlı işlemcileri üreteceği duyurusu 2016 İntel Geliştirici Konferans’ında İntel yetkilileri tarafından yapıldı. Gerek mobil cihazların pazardaki artışı gerekse nesnelerin internetinin (loT) büyük gelecek vaat etmesi şirketi mobil işlemcilere yönlendiren en büyük sebepler arasında gösteriliyor.

Şuan piyasada Qualcomm, MediaTek, Samsung, Huawei gibi işlemci üreticileri varken İntel’in tekrar mobil işlemcilerde söz sahibi olması için ARM ile iş birliği yapması olağan karşılanıyor. İntel açıklamalarında 10 nm’lik dökümlerde ilk müşterisinin Güney Koreli şirket LG olduğunu vurguladı. LG’nin daha önce kendi işlemcisini üretme konusunda girişimleri olmuş fakat başarısız sonuçlar elde etmişti. Görünen o ki LG, G6 modelinde İntel’in 10 nm’lik işlemcilerini kullanacak.

Bakalım İntel ARM tabanlı yeni işlemcilerini başka hangi markalara satabilecek ? Nesnelerin interneti çağına yeni işlemcilerini yetiştirebilecek mi ?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK