İntel ve AMD Ortaklığı mı Geliyor?

İntel ve AMD Ortaklığı mı Geliyor?

0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük işlemci üreten firması İntel bilindiği üzere NVIDIA ile bazı problemler yaşıyor. Bunun üzerinde dünyanın en gelişmiş grafik işlemci üreticilerinden birisi olan AMD ile ortak bir çalışma yapacağı hakkında haberler var.

Uzun bir süredir İntel NVDIA ekran kartlarını kullanmaktaydı. Her intel işlemcili bilgisayar alan kişilerin NVIDIA logosunu da görmekteydi. Bu logoyu artık göremeyecek olsak ta bazı haberlere göre AMD ile anlaşma sağlayan bir İntel göreceğiz

İntel ve AMD Anlaşması Sağlandı mı?

Yabancı kaynaklardan alınan bilgilerin en başında gelen, HardOCP.Com sitesinin teknoloji editörünün yaptığı açıklamalar ile bu haberin doğrulandığının bir kanıtı olarak da düşünebiliriz. Kyle Bennett her iki firmanın lisans konusunda anlaşma sağladığına ve karşılıklı imzaların atıldığını söyledi.  İntel’in grafik ihtiyacını karşılayacak olan AMD firması, iGPU ismini verdiği malzemeyi artık İntel’e entegre edecek.

Kyle Bennett bu iddiaları nereden duyduğu bilinmez bunun üzerine kendisiyle iletişime geçmek isteyenleri ve kendisine gönderilen e-postaları cevapsız bırakmayı tercih etti. Bu iddiaya göre yola çıkan bazı yabancı forum siteleri de haberi doğrulamak için İntel ve AMD ile görüşmek isteseler de maalesef onlara da konuyla ilgili bir dönüş yapılmadı.

İntel ve NVIDIA uzun süredir anlaşamadığı biliniyor. Hatta 2009 yılında İntel, NVIDIA şirketini dava etmiş ve 2011 yılında sonuçlanan davada İntel’in ürettiği i7 işlemciler için Çipset yapmayı kabul etmişti.

amd-intel

İntel ile NVIDIA arasında yapılan sözleşmenin yakın zamanda sona ermesi bekleniyor. Yapılan anlaşmayı iki dev firma arasında tercihini AMD’den yana kullanacağı düşünülüyor. NVIDIA ile arasında gerçekleşen bazı problemlerin mahkemeye kadar taşınması yenilenecek olan anlaşma için büyük bir sorun teşkil ettiği apaçık ortada.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK