Honda’dan Son Teknoloji Dizel Motor

Honda’dan Son Teknoloji Dizel Motor

0
PAYLAŞ

Japon üretici Honda bir süredir üzerinde çalıştığı dizel motoruyla ülkemizde var olan dizel motor boşluğunu dolduracak gibi görünüyor. 

Ülkemizin vergilendirme sistemi sebebiyle kullanıcılar genel olarak küçük hacimli ve verimli motorlara ilgi gösteriyor. Honda da motor gamına katacağı 1.6 litrelik dizel motor sayesinde satış rakamlarını yükselteceğe benziyor.

Motorun Özellikleri

1.6 litre hacmindeki i-DTEC dizel motor özellikle Avrupa pazarı için tasarlanmış. Sınıfının en hafif dizel motoru olarak gösterilen i-DTEC 120 beygir güç üretme kapasitesine sahip. Ayrıca 300 Nm tork sunan bu ünite sahip olduğu değerler ile sınıfının öncüleri arasında yerini alıyor. Honda’nın Earth Dreams Technology programı dahilinde geliştirilen dizel ünite sadece düşük tüketim ve yüksek performans için değil aynı zamanda çevreye minimum zarar vermesi için özel olarak optimize edilmiş. 2.2 litrelik dizel üniteye göre daha hafif pistonlar ve bağlantı elemanlarına sahip olan i-DTEC, bu yönüyle sürücünün güç isteklerine daha çabuk cevap veriyor.

Honda’nın İngiltere’de yer alan fabrikasında günde 500 adet bu motordan üretilebiliyor. Bir başka deyişle, her 138 saniyede bir i-DTEC ünitesi kullanıma hazır hale getiriliyor. Bunu başarmak için fabrikada pek çok değişim meydana getirilmiş. Honda aktarma organlarını bu motora uygun getirebilirse önümüzdeki yıl bu üniteyi CR-V modelinde de görebileceğiz.

İşte motorun üretim safhasındaki görüntüleri;

>>Jolla Mobile Yavaş Yavaş Kendini Göstermeye Başladı

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK