GSM 20 Yaşında

GSM 20 Yaşında

0
PAYLAŞ

GSM dendiğinde akla hemen cep telefonları gelir. Aslında GSM, hücresel veri ağlarından biri ancak dünya çapında en çok tercih edileni olduğundan birçok kişi için GSM ve cep telefonu eş anlamlı.

GSM, Global System for Mobile Communications ya da orjinal adıyla Groupe Special Mobile’ın baş harflerinden gelir. Avrupa Telekomünikasyon Standart Enstitüsü tarafından geliştirilmiş ve 2G olarak adlandırılmıştır. 2G’den önce kullanılan sistemler analog yapıdaydı. GSM sayesinde 2G ile dijital sistemlere geçiş yapıldı ve sistemin verimi arttı. 90’lı yılların başında 2G, ses kalitesi ve performansıyla diğer sistemlerin önüne geçmeyi başardı.

GSM üzerinden yapılan ilk telefon görüşmesi 1 Temmuz 1991 yani bundan tam 20 yıl önce yapıldı. Görüşme, Nokia tarafından geliştirilen 900 MHz şebeke bandı üzerinden yapılmıştı. Bugün ise 2100 MHz’in üstüne kadar çıkmış durumdayız. Dünyada %90’a yakın bir paya sahip olan GSM sistemleri, 212 ülkede 1.5 milyar kişiye hizmet veriyor.

 


Bugün hepimizin aşina olduğu SIM kartlar da yine GSM tarafından kullanıma sunulmuştu. Subscriber Identity Module (Abone Kimlik Modülü) kelimelerinin baş harflerinden SIM ismi meydana gelmiştir.

GSM, paket veri sistemi olarak ik başta GPRS ile yola çıkmıştı. Ardından EDGE ve 3G ile birlikte UMTS sistemleri mobil internet hızını katladı. GSM aynı zaman 4G sistemlerinden en yaygın olarak kullanılan LTE’nin de geliştiricisidir.

Akıllı telefonların beyni işlemciler

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK