Google’ın Dart Okları JavaScript’i Hedef Alıyor

Google’ın Dart Okları JavaScript’i Hedef Alıyor

0
PAYLAŞ

Google’ın birkaç “dart” ismini içeren, çeşitli internet domainleri almasının ardından çıkan spekülasyonlar son buldu. Dart, Google’ın geliştirmekte olduğu “Yapısal Web Programlama” dili ve yakında JavaScript’in tahtını sallamaya hazırlanıyor.

10 ekim günü Danimarka’nın Aarhus kentinde yapılan Goto konferansının en önemli noktası olan bu programlama dili, iki Google geliştiricisi tarafından duyuruldu. Henüz karakteristik yapısı öğrenilemeyen dile dair en önemli ipuçları ise haberi duyuranlardan geliyor. Geliştiricilerden biri ; Gilad Bracha , SAP uzmanı ve Java programlama dilini geliştirenlerden, bir diğer isim ise Lars Bak. Bak Google Chrome için V8 Javascript motoru geliştirmişti.

Google’ın geçmişine bakarsak, bu geliştirdikleri ilk programlama dili değil. İlk denemeleri “Go” sisteme yönelik bir programlama dili değildi. Buradan Dart’ın da sisteme yönelik olmayacağını söylemek mümkün.  Bu yeni programlama dilinin yapısal web programlama dili olacağına dair bir önemli ipucu ise bu iki geliştiricinin daha öncesinde Smalltalk projesinde yer almış olmaları.

Yapısal Web Programlama’yı kısaca özetlemek gerekirse , Web sayfalarının düz bir akış halinde yazılmadan, modüler bir biçimde yazılması.

Google Dart’ın karşılaşacağı en önemli sorun ise, piyasada pek çok yapısal web programlama dilinin bulunması. Eğer Google, Dart ile, Smalltalk tarzı bir yapılanma içine girecek olursa sorun neredeyse JavaScript ve Python ile hemen hemen aynı bir dil edecek olması. Diğer yandan “Go” dizli üzerine kurulması halinde ise, Googl bazlı sorunlara deva olması bekleniyor. Ancak, tüm yazılım camiasının bundan kendine pay çıkarması ve Dart’ı başlı başına bir dil olarak kullanması mümkün gözüküyor. 

www.dartlang.org adresinden dil ile ilgili daha fazla bilgi almak mümkün.

 

Peki sizce Google bu hamlesiyle ne amaçlıyor? 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK