Giyilebilir Cihazlara Özel Android Wear

Giyilebilir Cihazlara Özel Android Wear

0
PAYLAŞ

Google, giyilebilir cihazlar için Android Wear adını verdiği işletim sistemini duyurdu. Öncelikle akıllı saatlerde olmak üzere diğer giyilebilir cihazlarda kullanılmaya başlanılacak.

Google’ın akıllı saati son zamanlarda beklenirken firmadan farklı bir haber geldi. Google, Android Wear adlı yeni işletim sistemini duyurdu. Giyilebilir teknolojiler için geliştirilen bu işletim sisteminin duyurulmasından kısa bir süre sonra firmalardan yeni akıllı saatlerin duyurusu geldi.

Google_android_wear_scroll

Motorola, LG, HTC, Asus ve Samsung gibi firmalar tarafından desteklenen Android Wear için fitnes konusunun altı çizilmiş. Bu işletim sistemi sayesinde gerçek zamanlı olarak hız, mesafe gibi bilgileri görebilmektesiniz. Yürüme ve koşma gibi farklı aktiviteleri takip edebilmektesiniz. Ayrıca bu işletim sistemi Google Now özelliği ile gelmekte. Bu sayede hatırlatıcı olarak kullanabileceksiniz. Android Wear kullanan modeller ile Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile bağlanarak tüm bildirimleri saatlerinizde görebileceksiniz. Bunun yanında sesli arama fonksiyonunu da Android Wear‘da kullanabileceksiniz. “Ok Google” gibi ifadeler ile akıllı saatinizi kullanabileceksiniz.

Çoklu ekran özelliğine sahip Android Wear için üreticiler sırada beklemekte. Bu işletim sisteminin duyurulmasından sonra Motorola 360 adını verdiği modelini duyurdu. Ayrıca LG’de G Watch adını verdiği akıllı saat modeli hakkında da bilgiler gelmeye devam etmekte. Yılın ikinci yarısından sonra Android Wear işletim sistemini kullanan birçok akıllı saatin piyasaya çıkması beklenmekte. Google’ın büyük rakibi olan Apple’ın da bu konuda çalışmaları devam etmekte. iOS işletim sistemini kullanan akıllı saatlere karşı olarak Google’ın ilk atağı Android Wear olarak geldi.

Google_android_wear_scroll_2

Kısacası Google’ın giyilebilir teknolojiler için Android’in özel bir sürümü olan Android Wear, başarılı arayüzü ile öncelikle akıllı saatlerde olmak üzere diğer giyilebilir teknolojilerde kullanılacak. Ayrıca Google, yeni işletim sistemi için geliştiricilere geliştirici kitini de ulaştırmaya başlamış durumda. Bu işletim sistemine yeni uygulamaların gelmesi bekleniyor. Google Android Wear ile hızlı bir giriş yaparken bakalım ilerleyen zamanlarda neler olacak.

Android Wear İşletim Sistemine Sahip İlk Cihazlar

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK