Google, Root Yapacak Kullanıcıları Uyardı!

Google, Root Yapacak Kullanıcıları Uyardı!

0
PAYLAŞ

Google, root yapacak kullanıcıları uyardı. Uygulamalara root erişimini veren Linux tabanlı çekirdeklerde güvenlik açığı var. Google bu sebeple root yapacakları uyardı.

google-root

Özellikle Android ekosisteminde hayli yaygın olan root işlemi, temelde herhangi bir akıllı telefonda sistemin yönetici izinlerine erişmek ve akıllı telefonun bazı özelliklerini aktif etmek için kullanılıyor. Evet; bu işlem sonrasında akıllı telefon garanti dışında kalıyor ve herhangi bir problem meydana geldiğinde üreticiler akıllı telefonlarla ilgili destek vermiyor. Bu işlemin en büyük dezavantajlarından bir diğeri ise root edilen sistemlerde çeşitli güvenlik açıkları oluşabilmesi. Elbette bu durum da kötü niyetli kişiler tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Son olarak Google, root yapacak kullanıcılara önemli bir uyarı geldi. Google, yayınladığı uyarıda Android’de root erişimi için izin isteyen bir Linux tabanlı güvenlik açığından bahsediliyor. Bu tür dosyalara izin verilmesi halinde telefondaki tüm veriler ve özellikler erişim yabancı kişilerin eline geçebiliyor.  Google, konuyla alakalı olarak 2 Nisan’da yayınlayacağı güncelleştirmeyle özel bir güvenlik güncelleştirmesi sunacak ve yeni güncelleme elbette bu konuyu da temel alacak.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK