Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı 2016’da Kullanıma Sunacak

Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı 2016’da Kullanıma Sunacak

0
PAYLAŞ

Google, web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlayan Hızlandırılmış Mobil Sayfaları projesini önümüzdeki yıl hayata geçirecek.

google hızlandırılmış mobil sayfaları

Teknoloji devi Google, web sayfalarının mobil cihazlarda çok daha hızlı bir biçimde yüklenmesini sağlayacak biçimde tasarlanmış açık kaynaklı bir program olan Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (Accelerated Mobile Pages, AMP) geçtiğimiz ay tanıtmıştı. Google’ın o zamandan beri teknik bir ön izlemede olan bu hamlesi Facebook ve Apple’ın da sunduğu anlık makaleler özelliğinin bir benzeri olarak yorumlandı.

Firma geçtiğimiz gün yayınladığı bir blog gönderisinde ilk hızlandırılmış sayfaların ancak önümüzdeki yılın başlarında kullanıma sunulacağını açıkladı. Github üzerinde söz konusu projeyi 4500 geliştiricinin takip ettiğini belirten Google, şimdiye kadar kod ve belgelendirme açısından 250 adet katkının gerçekleştirildiğini belirtti.

AMP projesi, aralarında The Guardian, The Washington Post, BuzzFeed ve Vox Media gibi medya devlerinin de bulunduğu birçok yayıncının şimdiden ilgisini çekmiş durumda. Projenin ayrıca birçok reklamvereni de cezbettiği söyleniyor. Google’ın yaptığı duyuruda Outbrain, AOL, OpenX, DoubleClick ve AdSense’in projenin sunduğu hızlı yüklenme özellikleriyle uyumlu bazı reklamlar geliştirdikleri açıklandı.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK