Google FBI’ya Karşı Apple’ı Destekliyor

Google FBI’ya Karşı Apple’ı Destekliyor

0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde, FBI’ın Amerika’da bir telefonu kıramaması üzerine, Apple’dan bunun sağlanması için bir açık oluşturulması istemişti. Bu talebe olumsuz yanıt veren Apple’a Google da destek çıktı.

Google FBI'ya Karşı Apple'ı Destekliyor

Birkaç gün önce ilginç bir olay patlak verdi. Geçen aylarda ABD’de gerçekleşen birçok kişinin ölümü ve yaralanması ile sorumlu tutulan bir vatandaşın, FBI tarafından telefonuna girilmek istenmişti. Ancak FBI bunu başaramadı. Ve Apple’dan zanlıya ait iPhone 5C’nin şifresinin açılması istendi. Ancak bu, tüm iPhone’larda yer alacak olan ve bilerek bırakılmış olan bir açık olacaktı. Yani gerektiğinde güvenlik birimleri bu açıktan faydalanabilmeliydi. Ancak Apple, mahkeme kararına rağmen buna karşı çıktı ve milyonlarca iPhone’da bilerek bir açık bırakılamayacağı söyledi. Çünkü bu açık, güvenlik birimleri kadar bilgisayar korsanlarının da işine yarayabilirdi.

Bu hamleye Google’ın zirvesinde isim Sundar Pichai’den destek geldi. Pichai’nin twitter’dan yaptığı açıklamalar oldukça çarpıcıydı.

Google her zaman verilerinizi en güvenli şekilde saklamanız için yazılımlar oluşturmaya çalışıyor. Gerekirse bilgileri kolluk kuvvetleri ile paylaşıyoruz ancak hiçbir zaman isteyerek açık bırakmıyoruz. O zaman iş çok değişiyor. Şirketleri açık oluşturmaya zorlamak çok büyük bir kumar. Bu hamle kullanıcıların gizliliğini tehlikeye atar. 

Bundan birkaç yol önce benzer şekilde FBI’ın bir Android cihaz için Google’dan yardım istediğini hatırlıyorum. Bunlar olabilecek şeyler. Güvenlik için elbette güvenlik birimleri ile şirketler birlikte çalışmalı ancak isteyerek bir açık bırakmak devletlerin işine yarayacağı kadar bilgisayar korsanlarının da işine gelecektir. Dolayısı ile burada daha organize çalışma gerektiği açık bir şekilde görülüyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK