Google Daydream VR Android N İle Birlikte Geliyor

Google Daydream VR Android N İle Birlikte Geliyor

0
PAYLAŞ

Google dün düzenlediği etkinlikte Android N ve bir çok farklı yeniliği tanıttı. Son günlerde iyice yaygınlaşmaya başlayan sanal gerçeklik platformu için Google’ın son çözümü olan Daydream olayı bambaşka bir boyuta taşıyor.

android_daydream_one

Google I/O 2016 Konferansında tanıtılan Google Daydream alt yapısı sanal gerçekliği bildiğimiz tüm cihazlarda kullanabilmenizi sağlayacak. Google I/O 2016 kapsamında yapılan konferansın kapanış ürünü Google Daydream oldu. Daydream sanal gerçeklik üzerinde tüm medya mecralarının VR gözlük setlerinde kullanılabilmesine olanak sunuyor. Son günlerde piyasada sanal gerçeklik gözlükleri konusunda iddialı ürünler geliştiren Oculus, Samsung,LG ve HTC VR gözlük setiyle 360 derece haber, film, TV şov ve yarışmalar izleyebileceksiniz. Google Daydream Google I/O 2016’da tanıtılan açık kaynaklı geliştirici SDK’ları ile uygulama geliştiricilere açılıyor. Eylül ayından itibaren Android ve Android ara yüzü ile çalışan TV’lerde de kullanılabilecek. Google Daydream VR setlerle uyumlu çalışabilen uzaktan kumanda modüllerine de sahip olacak. Daydream, Android N ekosisteminde var olacak şekilde geliştirilecek.

Tanıtım esnasında herkesin özel bir cihaz ile birlikte tanıtılmasını beklediği VR, Google tarafından yine bir sürpriz yapılarak bir cihaz yerine yalnızca arayüz olarak tanıtıldı. Daha önce CardBoard’u tanıtan firmanın yeni bir sanal gerçeklik gözlüğü ile CardBoard’u kullanım dışı bırakmasını bekliyordu.

Google Daydream altyapısı sayesinde firma medya kurum ve şirketleriyle anlaşıyor. Bu anlaşmalı şirketler Google Daydream için tüm yayınlarını VR ve 360 derece standardına göre Android sistemlere entegre edecekler. Böylece Android kullanıcıları tüm VR setlerde her şeyi 360 derece ve sanal gerçeklik olarak izleyebilecekler. Daydream uygulamaları için uygulama geliştiricilere ilham veren Google, Daydream alt yapısında ürünlerin Eylül ayından itibaren izleneceğini de duyurdu. Sanırım bu şekilde ilerlemeye devam ederse yakında sanal gerçeklik platfromu sayesinde spor müsabakalarından televizyon dizilerine ve sinemalara kadar tüm medya içeriklerini oradaymış gibi izleyebileceğiz.