Google Books Büyümeye Devam Ediyor

Google Books Büyümeye Devam Ediyor

0
PAYLAŞ

Bundan yaklaşık üç yıl önce hizmete sunulan Google Books günden güne büyümeye devam ediyor. Hala Beta yayını yapan servis yakın süre içerisinde normal yayına geçmeye hazırlanıyor. Hali hazırda 7 milyonun üzerinde kitabın kopyasını barındırın online kitap okuma servisi dünya üzerinden birçok insana kaynak olmaya devam ediyor.

Bugünlerde Google ile İngiliz Kütüphaneler Birliği arasında 1700 ila 1870 yılları arasında yazılımış 250.000 adet kitabın Google Books’a aktarılması için görüşmeler sürüyor. İki taraf el sıkışmış durumda, beklenen sadece bürokratik işlemler.

Önümüzdeki günlerde Google Books’a klasik olarak tabir edilen 250.000 kitabın kopyası girecek. Bu kitaplara dünya üzerinden birçok kişi erişmek istiyor fakat İngiltere’ye gidemedikleri için erişemiyor. Google’ın sunduğu bu hizmet sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden birçok insan online olarak bu kitaplara erişebilecek.

Tabii ki bu kitapların online ortama aktarılması için belli bir süre beklenmesi gerekiyor. Yaklaşık 40 milyon sayfanın üzerinde bir tarama yapılacak. Kitapların tamamının taranması yaklaşık 1 yıl sürecek. Google şimdilik bu hizmetinden para almıyor. İnsanların bu servise ilgisi artarsa belki servisi yıllık ücrete bağlayabilir.

Bundan birkaç ay önce küçük ve orta boylu işletmeler Google’ın sunduğu servislere (Gmail, Google takvim gibi) ücretsiz sahip olabiliyorlardı. Şimdi ise durum biraz farklı. Google servislerini kullanmak isteyen şirketler kullanıcı başına yıllık 50 dolar ödemek zorunda. Daha önce bu servisi ücretsiz kullananların ise gönlü rahat olsun. Onlar ücretsiz kullanmaya devam edecekler.

Türk Gencin 14 farklı ülkede ve 650 kişi ile hazırladığı evlilik teklifi

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK