Google Art Project ile Müzeler Ayağınıza Geliyor

Google Art Project ile Müzeler Ayağınıza Geliyor

0
PAYLAŞ

Farklı projeleriyle ilgisiyle tanınan Google, son dönemde Google Books ve Street View gibi servisler için ciddi çalışmalar yapıyor. Şirketin geçtiğimiz yıl hizmete açtığı “Art Project” adlı projesi  ise sanat eserlerini ve müzeleri bilgisayar ekranından gezebilmeyi sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl kullanıcılarla buluşan Google’ın sanat projesi “Art Project” aslında direkt olarak Google girişimiyle yaratılmış bir proje değil. Şirketin “%20” kuralı sayesinde ortaya çıkan bu fikir, daha sonra Google yönetiminden de destek görmüş ve hayata geçirilmiş. Google’ın %20 kuralına göre çalışanlar, zamanlarının %20’sini dahil oldukları proje haricinde kendi fikirlerine harcayabiliyor.

Google Nereden Para Kazanacağını Şaşırdı

Açıldığında toplam 1000 adet resim barındıran ve 17 müzenin koleksiyonlarını içeren Art Project, artık 30,000 yüksek çözünürlüklü görsele sahip. Eserlerin sayısı on binlerle ifade edilirken müze sayısı da 151’e çıkmış. Art Project sayesinde 40 ülkede bulunan 151 müzeye tek bir noktadan erişmek mümkün oluyor. Ayrıca resimler sadece sanat eserlerini kapsamıyor. Müze koridorları ve resimlerin müzedeki konumları ile ilgili de resimler bulunuyor.

Google Art Project’e googleartproject.com adresi üzerinden erişilebiliyor.

>> Google Art Project’i nasıl buldunuz?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK