Google Android TV Hazırlığında!

Google Android TV Hazırlığında!

0
PAYLAŞ

Google, Apple TV ve Amazon’un Fire TV’sine Android TV ile yanıt vermeye hazırlanıyor

Son yıllarda teknoloji devleri akıllı telefonlar ve tabletler ile günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olmayı hedeflerken, bir yandan da salonlarımızda yer edinebilmek için mücadele ediyorlar. Ülkemizde de oldukça ilgi gören Smart TV yani akıllı televizyonların yanı sıra Apple TV gibi ürünler arasındaki yarışta Google, günümüze kadar Google TV ile yer alıyordu. Ancak The Verge’ün ele geçirdiği belgelere bakılırsa Google çok yakında Android TV adı verilen yeni bir platform ile karşımıza çıkacak.

 

Android TV 1

 

Sizlerin de bildiği gibi Google’ın Google TV platformu da temelde Android kullanıyor ancak Google’a göre yeni geliştirilmekte olan Android TV bir bilgisayar platformu değil eğlence arayüzü olacak ve çok daha sinematik, eğlenceli, akıcı ve hızlı olacak. Tabii ki tüm bunların anlamı da Android TV, geçtiğimiz günlerde tanıtılan Amazon Fire TV  ve Apple TV ile aynı hissiyatı verecek bir platformun yolda olduğu mesajını veriyor. The Verge’ün ele geçirdiği belgeler ve ekran görüntülerinde büyük video uygulaması geliştiricilerinin Android TV üzerinde çalışmaya başladığı not düşülürken, her ne kadar ülkemizde henüz bulunmasa da Chromecast ile bu platformun birbirlerinin önünde engel oluşturması akıllara geliyor. Ancak Google’ın geliştiricilere uygulama değil telefondan kontrol edilebilen televizyona özel web siteleri hazırlamalarına dahil mesaj verdiğini ileten The Verge, bu sebepten dolayı Chromecast’in bir yere gitmediğini ve geliştiricilerin iki farklı cihaz için iki farklı arayüz hazırlamaları gerekeceğini belirtiyor.

Akıllara takılan bir diğer soru ise, TV üreticileri arasında Google‘ın sıkça işbirliği yaptığı Samsung ve LG gibi firmaların bulunması ve bu firmalardan LG‘nin webOS adından kendi televizyonlarına ait bir işletim sistemi geliştirmesi. Bu durumda ya üreticiler Google’ın Android TV platformunu benimseyip akıllı televizyonlarını bu platform ile satışa sunacaklar ya da Google, Android TV’yi Apple TV gibi harici bir cihaz ile satışa sunacak. Google TV ve Chromecast’in ardından Android TV ile salonlarda yer etmek konusunda ısrarlı olan Google’ın hangi yolu izleyeceğini ise zaman gösterecek.

Diğer görsellere göz atmak için sayfa değiştirin.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK