Google Android O Tanıtıldı!

Google Android O Tanıtıldı!

0
PAYLAŞ

Google tarafından mobil platform için geliştirilen Android işletim sürümünün 8. versiyonu Android O tanıtıldı. Akıllı telefon pazarında 2 Milyar cihazda kullanıldığı belirtilen işletim sisteminin yeni versiyonu dikkat çekici yeniliklere sahip.

Akıllı telefon pazarında cihazların sahip olduğu donanımın yanında yazılım da büyük bir önem arz ediyor. iOS ve Windows Mobile ile birlikte pazarın lider işletim sistemi olma özelliğini koruyan Android, 8. sürümü ile karşımıza çıktı. Bugüne kadar piyasaya sürdüğü tüm sürümlere bir tatlı ismi veren Google, Android O’nun resmi adını henüz açıklamadı. Geliştirici sürümü indirilebilir durumda olan yazılım tasarım dili olarak ‘Material Design’ çizgisini korumaya devam ediyor.

 

Picture-In-Picture özelliği, yenilenmiş bildirim paneli ve bildirim özellikleri, yeni güç tasarruf modu ve performansı arttırmaya yönelik yenilikler Android O’nun dikkat çekici özellikleri arasında. Google, Android O ile birlikte mevcut asistanının yeni özelliklerini de duyurdu. Artık Google Asistan sadece sesli değil yazılı komutlarla da çalışabiliyor. Ayrıca Google Lens sayesinde anlık çevirileri görsel olarak yapabilmek mümkün. Google Fotoğraflar’a gelen yeni güncelleme ile birlikte fotoğraflarınızı bir yapay zeka desteği ile yönetmeniz ve paylaşmanız mümkün hale geliyor.

Yine bu etkinlikte tanıtılan bir diğer özellik de Android Go. Giriş seviyesindeki Android cihazları hedef alan Android Go sayesinde veri tasarrufu ile RAM kullanımını optimize etmek mümkün hale geliyor. Android Go ile piyasaya sürülecek cihazların 2018’de tanıtılması bekleniyor.

Google Pixel ve Pixel XL Pixel C tableti, Nexus Player, Nexus 6P ve 5X cihazlarına sahip olanların test edebileceği Android O beta sürümü de erişime açılmış durumda. Ayrıca son kullanıcıların erişebileceği final sürümünün de 2017 yazı sonunda hazır olacağı da verilen bilgiler arasında.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK