Göktürk -1 Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Göktürk -1 Uydusu Uzaya Fırlatıldı

0
PAYLAŞ

Yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü alınması için hazırlanan Göktürk – 1 isimli uydu geri sayım şeklinde uzaya fırlatıldı. Bu uydu sayesinde dünyanın her noktası yüksek çözünürlükle izlenebilecek. Uydunun fırlatılma anını videomuzdan izlemeniz mümkündür.
Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin en iyi şekilde faydalanması için tasarlanan ve uzaya gönderilen Göktürk – 1 Fransa’nın Kourou uzay üssünden saat 16:51’ de fırlatıldı. Göktürk -1 uydusunu fırlatılma anını videodan izleyebilirsiniz. Ancak Yükseldikten sonraki aşamalar şu şekilde olmuştur. Fırlatıldıktan 57 dakika sonra, uydu roketinden ayrıldı. 59. Dakikada ise, uydu güneş panellerini açtı. Uydudan sinyal alımı ise 68. Dakikada oldu.

gokturk-1-nedir
19 Temmuz 2010 tarihinde planlanan ve hazırlanışına bu tarihten başlanan Göktürk -1 uydusu sayesinde dünyanın her yerinden yüksek çözünürlükte görüntü alınabilecek. İtalyan uzay hizmetleri ile ilgili yetkinliğe sahip Telespazio tarafından tasarlanan uydunun, TUSAŞ ve Aselsan ortaklığı ile geliştirilmiştir.

gokturk-1-ozelikleri
TSK tarafından önemli bir yere sahip olan Göktürk 2 uydusu ile Türkiye sınırları sürekli olarak kontrol altında olacak. Yılda 60 Bin görüntü elde edilecek.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK