Gigabyte BRIX PCler Broadwell İşlemcilerle Güncellendi

Gigabyte BRIX PCler Broadwell İşlemcilerle Güncellendi

0
PAYLAŞ
Gigabyte BRIX ailesi Intel'in 14nm Broadwell işlemcileriyle güncellendi.

Intel’in NUC (Next Unit of Computing) platformunu çıkarmasının ardından bu alanında en aktif üretici olan Gigabyte BRIX modelleri Broadwell tabanlı yeni nesil işlemcilerle güncelledi.

Gigabyte BRIX ailesi Intel'in 14nm Broadwell işlemcileriyle güncellendi.
Gigabyte BRIX ailesi Intel’in 14nm Broadwell işlemcileriyle güncellendi.

Rakibi AMD’ye kıyasla enerji/performans oranında çok daha iddialı işlemcilere sahip Intel, bu avantajını az yer kaplayan, az enerji tüketen ve gündelik işlerin altından rahatlıkla kalkabilen bilgisayarlarla ortaya koymaya başladı. NUC (Next Unit of Computing) adıyla piyasaya çıkan bu bilgisayarlar Ivy Bridge serisi işlemcilerden başlayarak günümüzde Haswell tabanlı modellere evrimleşti. NUC’u ortak bir platform olarak sunan ve daha da ileri götürmek isteyen Intel, yeni mimari işlemcilerini bu alanda kullanmaya devam ediyor. NUC platformunun bir sonraki durağı 14nm Broadwell işlemciler olacak.

Gigabyte BRIX ailesiyle bu alanda en fazla çalışma yürüten firma oldu. Bugün günümüzde Gigabyte BRIX ailesi altında düşük performanslı modellerden harici grafik birimine, 4 diskli modellerden dahili projektöre sahip BRIX modellerine kadar bir çok alternatif yer alıyor. Şimdide bu ailenin 14nm Broadwell işlemcilere sahip yeni modelleri yolda.

Beş farklı modelle BRIX ailesini güncellemeye başlayan Gigabyte, iki farklı boyutta kasa tercih etmiş. İnce kasalı modeller mSATA formundaki SSD sürücüleri desteklerken, biraz daha kalın olan modeller içerisine 1 adet 2.5 inç sabit disk takabiliyorsunuz. Core i7 5500 işlemciye sahip model ise 2.5 inç disk desteğini kaldırarak yerine NFC özelliği getirmiş. Yeni işlemciyle beraber daha güncel grafik teknolojilerine kavuşan Gigabyte BRIX modelleri Intel HD 5500 grafik birimini kullanıyor. HDMI ve mini DisplayPort görüntü çıkışlarının yer aldığı bilgisayarlara Intel AC Wifi kablosuz internet modülü de dahil edilmiş. Haswell tabanlı Gigabyte BRIX modellerinin 200 – 500$ arasında satıldığını düşünürsek yeni modellerin de bu fiyat aralığında piyasaya çıkacağını tahmin edebiliriz.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK