Fransa’nın İnternet Yasağı Türkiye’ye mi Geliyor?

Fransa’nın İnternet Yasağı Türkiye’ye mi Geliyor?

0
PAYLAŞ


Türkiye birçok kanundan sonra İnternet’le ilgili kanunu da yurtdışından alacağa benziyor. Yasadışı dosya indirenlerin İnternet bağlantısını iki uyarıdan sonra kesen Fransız yasası Türkiye’de de uygulanabilir.

Radikal Gazetesi’nin web sayfasında yayınlanan bu habere göre, Fransa’daki tartışmalı HADOPI yasası Türkiye’de de uygulanabilecek. Haberde müzik yapımcılarının 2010 yılı başında böyle bir yasa hazırlanmasını beklediğini, ancak bunun yetişmemesi sebebiyle Mart ayı sonunda yürürlüğe girebileceği belirtiliyor.

Ülkemizde birçok web sitesinin yasaklanması konusunda suç duyurusunda bulunan MÜ-YAP’ın Başkanı olan Bülent Forta’nın talihsiz bir açıklamasına da haberde yer veriliyor. “Şu an bizim koruduğumuz içerikleri indirenlerin çok büyük bölümünü görüyoruz. Türkiye’de ADSL kullanım gerekçesinin yüzde 70-80’ini yasadışı müzik, film ve oyun indirenler oluşturuyor. Kalan yüzde 20’lik kısmı ise şirketler kullanıyor” diyen Forta, bireysel kullanıcıların tümünü töhmet altında bırakmakta çekince görmüyor.

Scroll Dergisi olarak umuyoruz ki, iletişim özgürlüğünü hiçe sayan Fransa en kısa zamanda aklıselime kavuşur ve Medeni Kanunu’nu İsviçre, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu’nu da Almanya’dan alan Türkiye, İnternet’le ilgili bu kanunu Fransa’dan almak durumunda kalmaz.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK