Fransa’dan Euro 2016 Öncesi Terör İhbar Uygulaması: SAIP

Fransa’dan Euro 2016 Öncesi Terör İhbar Uygulaması: SAIP

0
PAYLAŞ

Fransa içişleri bakanlığı, Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde olası bir terör saldırısı ya da acil durumlarda mobil kullanıcıları uyarmak açısından bir uygulama yayınladı. SAIP (Système d’alerte et d’information) adı verilen uygulama, son zamanlarda terör tehdidi artan Fransa’da kullanıcılara erken uyarının önünü açacak.

SAIP

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında gerçekleştirilen ve dünyanın Bataclan Katliamı olarak adlandırdığı saldırının ardından çalışmalarına başlanan uygulama, ilk olarak 10 Haziran’da başlayacak Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda denenecek. SAIP kullanıcıları telefonlarının konum bilgisine dayanarak olumsuz bir durumda akıllı telefonunuza bilgi mesajı gönderecek. Sekiz farklı bölgede verilen alarmların anlık olarak izlenebildiği uygulamada kullanıcılar şüpheli bir durum gözlemlediklerinde bu durumu uygulama içinde yetkililere aktarabiliyorlar.

Fransızca ve İngilizce dil seçenekleri bulunan SAIP, Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar için şuanda indirilebilir durumda. Öte yandan Euro 2016 için stadyumlar başta olmak üzere ülkenin genelinde 100 binden fazla güvenlik görevlisi görev yapacak. Ayrıca insanların olası bir terör saldırısında neler yapmaları gerektiği ile ilgili İngilizce rehberler havalimanlarından gelen konuklara dağıtılıyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK