Facebook, İrlanda’ya Veri Merkezi Kuruyor

Facebook, İrlanda’ya Veri Merkezi Kuruyor

0
PAYLAŞ

Facebook, dünyadaki altıncı veri merkezi İrlanda’ya kuruyor.

facebook-irlanda-veri-merkezi

Facebook, geçtiğimiz dönemlerde ABD dışındaki ilk veri merkezini İsveç’in Lulea kasabasına kurmuştu. Avrupa’nın en büyük veri merkezlerinden biri olma özelliği taşıyan bu tesis, Baltık Denizi’nin kuzeyindeki kasabada yer alıyor. Şirket, bugün yaptığı açıklamayla birlikte yeni veri merkezinin İrlanda’ya kurulacağını bildirmişti. 227 dönümlük alana kurulacak olan yeni veri merkezi, Facebook’un altıncı veri merkezi olma özelliği taşıyacak.

Avrupa’daki ikinci veri merkezi olacak İrlanda’daki tesisin en önemli özelliği ise tamamen yenilenebilir enerjiye sahip olacak olması. Facebook’un yaptığı açıklama Clonee, County Meath’te kurulacak olan bu veri merkezinde en yeni nesil teknolojileri kullanacak. Sunucuların soğutulması konusunda da bu yenilenebilir teknolojiden faydalanılacak.

İrlanda’nın rüzgar kaynakları kullanarak bu veri merkezindeki sunucular soğutulacak. Şirket, yeni veri merkezinde verimliliği maksimize etmek adına çalışacak. Birçok kişiye istihdam sağlayacak olan tesis, 1 milyar dolara malolacak. Yeni veri merkezinin 2018 yılına kadar tamamlanacağı ve akabinde de faaliyete gireceği tahmin ediliyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK