Exynos İşlemcili Galaxy S5 Test Edildi

Exynos İşlemcili Galaxy S5 Test Edildi

0
PAYLAŞ

Toplamda 8 çekirdeğe sahip Exynos 5 Octa işlemcili Galaxy S5 , Snapdragon 801 ile karşılaştırıldı

Samsung’un en iddialı olduğu Galaxy S ve Note ailesinde, genellikle firma kendi ürettiği Exynos işlemcilerini kullanıyordu. Fakat LTE modemini Exynos işlemcilerine dahil edemeyen Samsung, LTE destekli pazarlarda 2012 yılında çıkan Galaxy S3 ve Note 2 döneminden bu yana Qualcomm işlemcilerini kullanıyor.

Yeni çıkacak Galaxy S5 modelinde de hem Exynos hem de Qualcomm çözümleri tercih edilecek.  LTE destekli pazarlarda Snapdragon 801 işlemcisini kullanacak olan Samsung,  başta Hindistan olmak üzere diğer Asya ülkelerinde Note 3′te ve Galaxy S4′teki gibi Exynos 5 Octa işlemcisini kullanacak.

Galaxy Note 3‘te ciddi bir revizyon geçiren Exynos 5 Octa 5422, 1.9 GHz hızında çalışan ARM Cortex A15 tabanlı 4 çekirdek ve 1.3 GHz hızında çalışan ARM Cortex A7 tabanlı 4 çekirdekten, toplamda 8 çekirdekten gücünü alıyor. Grafik işlemci tarafında ise Samsung, 6 çekirdekli Mali-T628 MP6‘yı kullanıyor.

 

samsung-galaxy-s5-exynos-5422

Snapdragon 800‘e göre saat hızları daha ileri alınmış olan Snapdragon 801, Galaxy S5 sürümünde 2.5 GHz hızında çalışıyor. AnTuTu’da toplam skorlarda 36000 puan alan Snapdragon 801 işlemcili sürüm, Exynos 5 Octa‘lı modelin gerisinde kalıyor. Samsung’un geliştirdiği işlemci, AnTuTu’da genel olarak 38580 puan almayı başarıyor.

 

samsung-galaxy-s5-exynos-snapdragon

Samsung’un Exynos 5 Octa ile Snapdragon 801’i hatırı sayılır bir şekilde bırakması açıkcası biraz şaşırtıcı bir durum. Özellikle Integer performansında neredeyse iki kat farkın bulunması Exynos’un başarısını ortaya koyuyor.

samsung-galaxy-s5-exynos-snapdragon-2

samsung-galaxy-s5-exynos-snapdragon-3

samsung-galaxy-s5-exynos-snapdragon-4

Diğer sonuçlara da baktığımızda Exynos 5 Octa‘nın, Snapdragon 801‘den daha hızlı olduğunu görüyoruz. Tabi bu noktada Samsung’un nasıl revizyonlar yaptığı henüz net bir şekilde bilinmiyor. Note 3’ün 3 GB RAM’e sahip olmasına rağmen, benzer frekanslarda biraz daha az puanlar aldığı biliniyordu. Durumun Galaxy S5’te tersine dönmesi ise, Samsung’un yeni cihazında çeşitli optimizasyonlar yaptığı fikrini perçinliyor.

Bakalım başka performans testlerinde de Exynos 5 Octa, Snapdragon 801’i geride bırakabilecek mi? Ayrıca hatırlatmakta fayda var, Snapdragon işlemcileri, uzun zamandır Nexus’larda kullanıldığı için Android tarafında zengin bir geliştirici geçmişi bulunuyor. Exynos işlemcili sürümlere özelleştirilmiş ROM’ların daha az çıktığını ve bazı stabilite sorunları daha önce yaşattığını da hatırlatmak gerekiyor.

 Samsung 2K Ekranlı Galaxy S5 Çıkartabilir

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK