Evren Bildiğimizden Çok Daha Büyük Olabilir

Evren Bildiğimizden Çok Daha Büyük Olabilir

0
PAYLAŞ
Uzay Evren

Evren, sonunu henüz tespit dahi edemediğimiz milyarlarca ve hatta trilyonlarca galaksinin yuvası. Her geçen gün yeni bir keşifle bizi şaşırtan bu uçsuz bucaksız devran bilim adamlarına göre sandığımızdan 10 kat daha büyük olabilir.

evren-1-scroll-com-tr

Evren ya da kainat, uzay ve uzayda bulunan tüm madde ve enerji biçimlerini içeren bütünün adıdır. Pozitif bilimler açısından evren, gök cisimlerini barındıran uzay ve uzayda yer alan her şeyin toplamıdır. Dolayısıyla modern fizik açısından evren,sonsuz boşluk ve bu boşlukta yer alıp da var olduğunu bildiğimiz bütün atomik alemlerdir.

Enerji dalga veya partikülleri homojen ve dengeli olarak çözüldüğünde ‘var oluş’ ile ‘anti-varoluş’ olamayacağı ya da toplam karşıtları ‘yok oluşta’ ise bir patlama olamayacağından, evren soğuyor mu, ısınıyor mu, evrenin durması sonu mudur, Büyük patlama evrenin merkezi mi, başlangıcı mıdır, başka galaksiler ve hayatlar var mıdır, güneş evrenin merkezinde midir gibi problemler hareket veya başka deyişle zamanın popüler sorularını teşkil etmiştir.

Her geçen saniye büyüdüğü bilinen uzay ile ilgili son keşifler bizim tahminlerimizde yer alan büyüklüğün uzayın oluştuğu ilk andaki büyüklük olduğunu, milyarlarca yıl süren genişlemenin ardından evrenin bildiğimizden en az 10 kat daha büyük olduğunu söylüyor.

200 milyar galaksinin olduğu tahmin edilen uzayda bu galaksilerin içinde de milyonlarca gök cismi yer alıyor. Devam eden araştırmalar gösteriyor ki uzayda sahip olduğumuz alan bildiğimizden çok çok daha küçük ve bu ölçüde de farklı akıllı yaşam formlarının, yaşanabilir gezegenlerin olma olasılığı da bir o kadar fazla.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK