En Uygun Yazıcı Hangisi?

En Uygun Yazıcı Hangisi?

0
PAYLAŞ

Günlük hayatımızda bazen sıradan kararlar alırken bile çok zorlanırız. Hele ki konu birçok kriterin göz önünde tutulduğu yazıcılara gelince iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Çünkü piyasada birbirinden farklı özellikleri bir araya getiren tonla yazıcı mevcut.

Bu durumu biraz yumuşatmak için derlediğimiz rehberimize göz atmanız, sağlıklı karar verip en doğru yazıcıyı satın almanız için yararlı olacaktır.

Yazıcılara genel bakış

Karşımıza lazer ve mürekkepli olarak iki ayrı kategoride çıkan yazıcılar, farklı ihtiyaçlara yönelik farklı çözümler sunuyorlar. Lazer yazıcılar kendi aralarında siyah-beyaz ve renkli olarak iki kategoriye ayrılırken, mürekkep püskürtmeli yazıcılar da standart ve fotoğraf ağırlıklı olarak iki sınıfa ayrılıyor. Elbette standart bir mürekkepli yazıcıyla da fotoğraf basabilirsiniz fakat fotoğraf basmak için tasarlanan modellerle daha başarılı sonuçlara imza atacağınız kesin.

Yazıcı seçiminde bütçe elbette büyük rol oynuyor fakat daha ağırlıklı olarak göz önünde tutulması gereken kriter kesinlikle yazıcının hangi amaçla kullanılacağı olmalı. Çoğunlukla grafik (gri tonlamalı, çizimler, grafikler vb) ya da metin belgeleri yazdırmayı planlıyorsanız, lazer yazıcı daha doğru bir seçim olacaktır.  Lazer yazıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılara oranla çok daha yüksek kalitede metin baskı yeteneğine sahiptir. Buna ek olarak lazer yazıcılar, sayfa başı maliyet göz önüne alındığında, mürekkepli yazıcılara oranla daha hesaplı.

Yazı kalitesi olarak lazer yazıcılar (sağ tarafta), mürekkepli yazıcılara göre daha başarılı

Buna karşın mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha çok fotoğraf ve renkli belge baskıları için tercih edilmeli. Size göre baskı kalitesi maliyetten daha önemliyse, mürekkep yazıcıları tercih etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Sunduğu yüksek resim baskı kalitesine rağmen herhangi bir mürekkep püskürtmeli yazıcı, lazer yazıcıya oranla daha yavaştır. Yüksek rakamlarda baskılar almak gerekiyor ve bunun için yeterli vakit yoksa, lazer yazıcı bu konuda daha başarılı sonuçlar verecektir.

Kısacası ağırlıklı olarak grafiğe dayalı belgeler ve fotoğraf baskıları alacaksanız, vakit ve yazı kalitesi sizin için çok önemli değilse, mürekkepli yazıcı daha doğru bir karar olacaktır.

Bütün bunlara ek olarak karşımızda bir kategori daha var; renkli lazer yazıcılar. Renkli lazer yazıcıların fiyatları yüksek olsa da, mürekkep püskürtmeli yazıcıların düzenli kartuş dolumları da zamanla el yakmaya başlıyor. Renkli lazer yazıcılar, mürekkepli rakipleri kadar iyi fotoğraf baskısı yapamıyor olmalarına rağmen ortalama bir kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt verebilecek düzeydeler.

Mürekkepli yazıcılar ucuz olsa da, zamanla kartuşlar yazıcının fiyatını geçiyor

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK