Elektromanyetik Dalgalar Zararlı mı?

Elektromanyetik Dalgalar Zararlı mı?

0
PAYLAŞ

Artık hayatımızın değişmez bir parçası olan kablosuz teknolojiler, elektromanyetik dalgalar yaymaları sebebiyle sağlık konusunda şüphe yaratıyor.

Elektromanyetik dalgalar, aslında elektrikle çalışan her cihaz tarafından yayılıyor. Fakat bu dalgaları veri aktarımı için kullanan cihazlar, daha yüksek frekanslara eriştiğinden sağlık için daha riskli görülüyor. Elbette sağlık konusunda endişe yaratan cihazların başında da cep telefonları ve Wi-Fi’lı cihazlar geliyor. Çünkü bu cihazlar sürekli yanımızda taşıyıp, vücudumuza çok daha yakın kullandığımız türden.

İnternet Sizi Hasta Edebilir

Elektromanyetik dalgaların sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmamış olsa da “zararlı değildir” demek de mümkün değil. Bu konuyla ilgili Airties Ürün Müdürü Bora Özbayburtlu, geçtiğimiz günlerde bir makale yayınladı. Bu makaleyi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz;

“Masaüstü, dizüstü, tablet bilgisayar, cep telefonu gibi birçok cihaz artık WIFI (Kablosuz Bağlantı) donanımı ile standart olarak üretiliyor. Dolayısıyla, gündelik hayatımızda kullandığımız, elektromanyetik dalgalar ile haberleşen cihazların sayısı günden güne artıyor. Elektromanyetik yayın yapan cihazların sayısındaki bu artış, akıllara “acaba sağlığa zararı var mı?” sorusunu getiriyor.

Elektromanyetik radyasyonun insan sağlığı üzerine etkileri ile ilgili olarak bugüne kadar birçok resmi ve yetkili örgüt / kuruluş tarafından araştırmalar yürütülmüştür. Yürütülen çalışmalar neticesinde elektromanyetik dalgalar ile haberleşen cihazlar için bazı standartlar belirlenmiştir. TÜBİTAK ve Bilten tarafından 2011 yılında yayınlanan “Elektromanyetik Dalgalar ve İnsan Sağlığı” araştırmasına göre belirlenen standartlar dahilinde bugüne kadar yapılan tüm laboratuvar deneyleri, deney hayvanları ile yapılan çalışmalar neticesinde, elektromanyetik dalgalarla iletişim yapan WIFI cihazlarının insan-toplum sağlığına olumsuz etkisine dair herhangi bir bilimsel kanıt elde edilememiştir.
Ancak, izin verilen yasal sınırın üzerinde elektromanyetik yayınım yapan “illegal” ürünlere dair hiçbir garanti ve test sonucu bulunmamaktadır. Daha yüksek kapsama alanı adına standart dışı ürünlerin kullanımından kaynaklanabilecek olası riskler tamamen kullanıcının kendisine aittir.

Radyo Dalgaları Nedir? Kısıtları Nelerdir? Kanserojen Etkisi Var Mıdır?


Radyo dalgaları, düşük frekansta ve atom ya da molekülleri iyonlaştıramayacak dalga boyunda zayıf elektromanyetik dalgalardır.
Bugüne kadar yapılmış olan bilimsel deney ve araştırmalarda, radyo dolgalarının genetik bozukluk (DNA mutasyonu) ve kanserojen hücre meydana getirdiğine yönelik kanıt bulunamamıştır. Ancak, bu durum radyo dalgaları ile kanser arasında kesinlikle hiçbir ilişki yoktur diyebilmek için yeterli değildir. Bu nedenle, WIFI cihazlarının kullanımına yönelik olarak WiFi Alliance, WHO (Dünya Sağlık Örgütü-World Health Organization), ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komitesi) gibi kurumlar belirli direktifler yayınlamış, radyo dalgalarının kullanımında kısıtlar getirmişlerdir.

 

WIFI cihazları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış olan dünya çapındaki sağlık örgütleri tarafından belirlenmiş olan standartlar dahilinde çalışmaktadır. Bu standartlar, bilimsel ve toplumu koruma amaçlı sınırların üzerine önemli ölçüde marj konularak; hastalar, yaşlılar, çocuklar, hamile kadınlar da dahil olmak üzere toplumun tüm üyelerini; ev, okul, hastane gibi tüm yapı ve kamu alanlarında kullanılması göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Çalışma Örgütü (ILO) tarafından resmen tanınan bağımsız bir araştırma kuruluşu olan ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komitesi), iyonlaştırıcı olmayan radyasyon (Radyo dalgaları iyonlaştırıcı olmayan radyasyon sınıfındadır) için sınır değerler yayınlanmış ve bu değerler birçok Avrupa ülkesi başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde en yaygın kabul gören değerler arasında bulunmaktadır.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK