Edward Snowden’dan Google Allo Uyarısı!

Edward Snowden’dan Google Allo Uyarısı!

0
PAYLAŞ

Google I/O 2016 etkinliğinde duyurulan akıllı mesajlaşma uygulaması Allo, bünyesinde pek çok yeni özellikler barındırıyor. Kullanıcılar tarafından olumlu karşılanan bu özellikler, Amerika Birleşik Devletleri’nin eski ulusal güvenlik dairesi çalışanı ve NSA belgeleri casusu Edward Snowden’a göre kullanıcılar açısından tehlikeli olabilir!

google allo snowden

Google Allo, güvenlik bakımından geliştiricisi tarafından dünyanın en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak tanımlanıyor. Whatsapp’ta da bulunan uçtan uca şifreleme özelliğinin daha güçlü bir hali olan Incognito Mode’un kullanıldığı mesaj güvenliği konusunda Snowden’ın ciddi kaygıları ve kuşkuları bulunuyor. Bu kaygı ve kuşkularını sosyal ağ Twitter’dan paylaşan ünlü isim, bu özelliğin varsayılan olarak seçilmediğini ve kullanıcıların uçtan uca şifrelemeyi devreye almadığı takdirde uygulamanın oldukça güvensiz ve riskli bir hale geldiğini ifade etti.

Öte yandan Google’ın güvenlikten sorumlu iş geliştirme mühendisi Thai Duong, kişisel blogunda Edward Snowden’ı destekleyen bir yazı paylaştı. Yazısında Allo’nun uçtan uca şifreleme seçilmediği taktirde iletilerin Google sunucularından silinmediğini ve bunun varsayılan kalması için çalışma yapacağını belirtti. Fakat Duong bu paylaşımını, üzerinden 24 saat geçmeden blogundan kaldırdı. Daha ortaya çıkmadan güvenlik sektörünü karıştıran Google Allo, bakalım uçtan uca şifreleme gibi kullanıcıları tatmin edici türden güvenlik önlemlerini varsayılan olarak sunacak mı?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK