Dünyanın En Hafif Futbol Ayakkabısı

Dünyanın En Hafif Futbol Ayakkabısı

1
PAYLAŞ

Spor giyim firması Nike, çevreci materyallerden ürettiği yeni ayakkabısını tanıttı. Nike GS adı verilen ayakkabı, dünyanın en hafif kramponu olma unvanına da sahip.

Dünya çapında oldukça büyük bir endüstri haline gelen futbol, teknolojik anlamda da kendini geliştirmeye devam ediyor. Futbol için statlarda, TV yayınlarında yapılan teknolojik geliştirmelere artık spor ekipmanları da ekleniyor. Dünyaca ünlü spor firmaları, en basit ekipmana bile teknoloji sokarak ürünlerini geliştirmeye ve farklı satış stratejileri oluşturmaya çalışıyor.

Nike’ın son hamlesi de buna güzel bir önek. Daha önce dünyanın en hafif kramponunu (futbol ayakkabısı) üreten firma, bu konudaki derecesini bir adım öteye taşıyor. Ancak bunu yaparken, farklı bir alanda da ilke imza atıyor.

Nike Green Speed “GS” adı verilen yeni kramponun 43 numarasının ağırlığı 160 gram geliyor. Nike’ın daha önce bu unvana sahip olan modeli 180 gram ağırlığındaydı. Ancak Nike GS’i asıl özel kılan yanı, yapımında kullanılan materyaller. Mümkün olan en çevreci kramponu üretmek için yola çıkan Nike mühendisleri, yeni modelde geri dönüşümlü materyaller kullanmış. Ayakkabının taban ve topuk bölümlerinde kullanılan “Pebax Renu” adlı malzeme %97 oranında keneotu tohumundan elde ediliyor. Bu malzeme, gerektiğinde geri dönüştürülebiliyor ve doğaya zarar vermiyor. Pebax Renu, çevreci olmasının yanında hafif yapısıyla ayakkabının ağırlığını %15 oranında azaltmaya da yardımcı olmuş.

Nike GS’in plastik bölümleri ise geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilmiş. Dünya çapında son 1 yıl içinde tonlarca kullanılmış plastik şişe toplayan Nike, bu şişelerden elde ettiği plastiği ayakkabı üretiminde kullanıyor.

Hem çevreci hem de hafif yapısıyla dikkat çekici bir gelişme olan Nike GS, pek ucuza mal olmuyor. Bu sebeple Nike, ABD için satış fiyatını 300 dolar olarak açıkladı. Ayrıca ayakkabı şimdilik sınırlı sayıda üretilecek.

Diğer resimler için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK