Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu Çin’de Kuruldu

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu Çin’de Kuruldu

0
PAYLAŞ

Uzayın sonsuz gizemlerini araştırma çalışmaları devam ediyor. Dünya dışı akıllı yaşamı keşfetmek için yapılan teleskop ile Çin bu konudaki iddiasını gösteriyor. Uzaydan gelen radyo dalgalarının algılanması ve gönderenin tespiti için kurulan bu sesli gözlem cihazlarının en büyüğü Çin’de kuruldu. Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesinde kurulan radyo teleskobu dünyanın en büyüğü.

cin-radyo-teleskobu-scroll-com-tr

İnsanoğlunun varoluşundan itibaren sürekli merak ettiği dünya dışı zeki yaşamı bulmak için bugüne kadar bir çok girişim ve araştırma yapıldı. SETİ projesi ile radyo frekansları üzerinden devam ettirilen araştırmalar her geçen gün farklı bir boyuta ulaşıyor. Uzaya gönderilen teleskoplar ve uzay araçları. Hepsi tek bir sorunun cevabını arıyor. Evrende yalnız mıyız?

2011 yılında yapımına başlanılan ve 5 yılda tamamlanan radyo teleskobu tam 180 milyon dolara mal oldu. 4 bin 450 panelden oluşan teleskopun yüksek dereceli hassaslığı sayesinde uzayda akıllı yaşam aramanın yanı sıra süpernova patlamalara yol açan nötron yıldızların hareketlerini de inceleyecek olan teleskop, Çin’in hız verdiği uzay çalışmalarının en önemli ürünlerinden biri. Yakında Ay’a insan göndermeyi de planlayan Çin uzay yarışında da dünya devlerine meydan okuyor.

Her yıl milyonlarca doların harcandığı bu arayış akıllara bir tek soru getiriyor. Madem dünya dışında bizden başka bir yaşama rastlamadık ve dünya dışı akıllı varlıkların olmadığına bu kadar eminiz, bu kadar çabanın çalışmanın sebebi ne?

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK