Drone’lar İstihbarat Birimlerine Veri Sağlıyor

Drone’lar İstihbarat Birimlerine Veri Sağlıyor

0
PAYLAŞ

Özel olarak tasarlanan drone’lar, istihbarat birimlerine veri sağlıyor. İsrail’in Gazze saldırıları sırasında drone’larla kayıt altına alınan veriler İran’a yönelik olası bir saldırı için saklanıyor.

drone

Drone’lar ve insansız hava araçları; özellikle son yıllarda birçok farklı sektör tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandı. Öncelikle savunma sanayii ve gözlem amacıyla tercih edilen drone’lar günümüzde eğlence ve ticari amaçlı birçok farklı alanda varlık gösteriyor. Dev teknoloji şirketler, drone’ları bilhassa “taşımacılık sektörü” için kalibre etme niyetinde. Hatta drone’ların bu alanda aktif şekilde kullanılabilmesi için çeşitli hazırlıklar yapılıyor. Özellikle drone’ların daha ağır yükleri kaldırabilmesi için tasarlanan düzeneklerle birlikte kaldırılan ağırlık her geçen gün artış gösteriyor.

Bu tip ürünler elbette son dönemlerde birçok farklı ülkede yasal kayıt altına alınmaya başladı. Yani aslında drone ve / veya insansız hava araçlarını uçurmak için artık kayıt altında olmak gerekiyor. Böylece terör saldırıları ya da benzer şekilde kötü amaçlı kullanımın önüne geçilmesi hedefleniyor. Son olarak ortaya çıkan haberler ise ABD ve İngiltere’nin İsrail’in Gazze saldırıları sırasındaki drone kayıtlarını sakladığı yönünde. Önümüzdeki süreçte İran’a yönelik saldırılar için kullanılabilecek olan drone kayıtları. Elbette bu durum ABD ve İsrail arasındaki istihbarat işbirliğinin de anlaşılması açısından büyük önem taşıyor.

Yani artık drone’lar aslında birer gözlemci olarak da aktif şekilde tercih ediliyor ve istihbarat birimleri tarafında da kullanılıyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK