Deka’nın Geliştirdiği Protez Kol Luke Engellilere Umut Işığı Oluyor

Deka’nın Geliştirdiği Protez Kol Luke Engellilere Umut Işığı Oluyor

0
PAYLAŞ

Teknolojinin gelişimine tarih süresince her zaman ışık tutan sağlık sektöründeki ihtiyaçlar günden güne artıyor. Bu konuda çalışmalarını sürdüren bilim insanları engelli insanların yaşam standartlarını yükseltmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar. Deka adlı şirketin tanıttığı protez kol da engelli insanlara umut ışığı oluyor.

DEKAluke-980x420

Dünya Engellilik Raporu’na göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ine karşılık gelen 1 milyardan fazla insan bir tür engellilik ile yaşıyor. Bu insanlar maalesef hayatlarını bizim kadar kolay ve rahat yaşayamıyorlar. Toplum entegrasyonunu sağlamak adına her ne kadar çalışmalar yapılıyor da olsa yeterli seviyeye ulaşılamıyor.

Kol,bacak gibi önemli uzuvların kaybedilmesi insanların kendi başlarına yaşam sürdürmelerini zorlaştırıyor. Bu zorluğu ortadan kaldırmak adına kullanılan protezler henüz istenilen seviyede değil. Mobius Bionics tarafından geliştirilen ve Deka adlı şirketin tanıttığı protez kol Luke, bugüne kadar üretilen insani fonksiyonlara en yakın hareket kabiliyetine sahip protez kol olarak öne çıkıyor.

Omuzdan vücuda entegre edilebilen kol 10.000 saat teste tabi tutuldu. Bir bozuk parayı bile rahatlıkla tutabilmeyi sağlayan kol üretildiği materyal açısından da oldukça kullanışlı. Dayanıklı yapısı ve gerçeğe yakın tasarımı ile biyonik kol ile hassas işleri yapmak, ağırlık kaldırmak kolaylaşıyor.

Parmak ve bilek hareketleri konusunda da gelişmiş kabiliyet imkanı sunan Luke, umuyoruz engelli insanlarımıza hayatı yaşama açısından bir nebze olsun kolaylık sağlar ve bizlerin de bu konudaki bilinç ve hassasiyetlerini arttırır.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK