Déjà Vu: Galaxy S7’de Kamera Karmaşası!

Déjà Vu: Galaxy S7’de Kamera Karmaşası!

0
PAYLAŞ

Geçen sene Galaxy S6’da yaşadığımız kamera sensörü karmaşası bu sene de tekrar ediyor. Galaxy S7’de kamera sensörü karmaşası yaşanıyor.

Déjà Vu: Galaxy S7'de Kamera Karmaşası!

Samsung, Galaxy S7’yi tanıttı ve ön siparişten telefonu alanlar da telefonlarına kavuşmaya başladılar. Herkes memnun bir şekilde telefonlarına kavuşuyor derken aslında pek de yeni olmayan bir karmaşa kullanıcıları bekliyor.

Güney Koreli şirket, bu sene çok radikal değişimlere yer vermese de bir takım yeniliklerle akıllı telefonlarını pazara sürdü. Geri dönen microSD kart girişi, geri dönen su dayanıklılık ve iyileştirilmiş kamera bunlardan en çarpıcıları oldu. Samsung, kamera tarafında ilginç bir adım atarak sensörün MP değerini 16’dan 12 MP’e düşürdü. Bu sayede sensörün piksel boyutu ciddi oranda yükseldi ve sensör daha çok ışık almaya elverişli hale geldi.

Bu yeni 12 MP’lik sensör bize “Déjà Vu” yaşattı. Daha önce açıklanmayan yeni bilgilere göre Galaxy S7’lerin bazılarında Sony IMX260 sensörü yer alırken, bazılarında Samsung’un ISOCELL sensörü yer alıyor. Bu olayı ilk kez yaşamıyoruz. Geçen sene de Samsung, Galaxy S6 serisi ve Note 5’te bunu kullanıcılara yaşatmıştı.

Bu durumu önceden anlamanın bir yolu ise maalesef yok. Mevcut Galaxy S7’nize AIDA64’ü yükleyerek telefonunuzda hangi sensörün yer aldığını öğrenebilirsiniz. Gelen duyumlara göre genel olarak Snapdragon 820’li ABD versiyonunda Sony sensörü, Exynos işlemcili modellerde ise Samsung sensörü yer alıyor. Ancak olayla ilgili çelişkili raporların bulunması kafa karıştırıyor. Kimilerine göre bu dağıtım bölgelere göre değil, rastgele yapılmış.

Genel olarak her iki sensörün performansı da iyi. Ancak özellikle bu fiyat seviyesinde satılan bir telefon için böyle bir muamma yaşanması tepki alıyor. Peki aldığınız Galaxy S7’de ISOCELL kameranın çıkması sizi hayal kırıklığına uğratır mıydı?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK