Danimarka’da Pul Devri Sona Eriyor

Danimarka’da Pul Devri Sona Eriyor

0
PAYLAŞ

Danimarka yakında başlatacağı uygulamayla mektuplara pul yapıştırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu yeni yöntemle mektupların maliyetlerini karşılamak adına kullanan pullar tarih olacak.

1 Nisan tarihi itibariyle geçilecek yeni uygulamada pul bulamayan kişilerin postaneye “PORTO” yazan bir mesaj (SMS)  yollaması yeterli olacak. Yollanan mesaja karşılık göndericiye pulun yapıştırılacağı yere yazılmak üzere bir kod gönderilecek. Böylece sadece zarf değil üzerinde pul kodu yazan tüm dökümanlar rahatça taşınabilecek. Bu mesaj karşılığında 8 Danimarka Kronu yani yaklaşık 2 TL tahsil edilecek  ve ücret ay sonunda gelen telefon faturasına eklenecek.

Bu kod 7 gün için geçerli olacak ve gönderici 7 gün içerisinde mektubunu göndermezse tekrar postaneye mesaj yollamak zorunda kalacak.

Yeni uygulama, şimdilik sadece standart boyda, ağırlığı 50 gramı geçmeyen ve Danimarka içi yapılan  yollamardaki zarflar için geçerli. Uygulamanın kapsamının genişletilip genişletilmeyeceğine dair bir açıklama yapılmadı. Ancak yeni uygulamadaki asıl amaç, posta pullarının kullanımdan kaldırılması değil.  Konuyla ilgili açıklama yapan Postane, uygulamanın pul bulmanın kolay olmadığı durumlar için olduğunu vurguladı ve açıklamasına şöyle devam etti: “Pul geleneğinin kaybolmasını istemiyoruz çünkü mektuplara ayrı bir değer kattıklarını düşünüyoruz. Fakat pul bulmanın kolay olmadığı anlarda alternatif olarak SMS uygulaması kullanımı işlemleri pratik hale getirecek”.

Dijital pul uygulamasına geçen ilk ülke Almanya olmuştu. Birkaç farklılığı olmasına rağmen ABD’de de benzer bir sistem kullanılıyor. Bu sistemde bu kodu yerine dijital pulun bir çıktısı alınmak zorunda. Danimarka’nın ardından İsveç de bu sisteme geçmek için çalışmalara başladı. Yakında pul koleksiyonlarının değeri daha da artabilir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK