Daha Çok Piksel, Daha Çok Spor!

Daha Çok Piksel, Daha Çok Spor!

0
PAYLAŞ

Spor karşılaşmaları, Ultra HD yayınlanan tüm içerik türlerleri içinde belki de en çarpıcı etkisi bulunandır. Ultra HD’deki piksel sayısı HD’nin dört kat olmasının yanı sıra, bu formatta yayınlanan spor görüntüleri, aynı formattaki filmlere oranla dokuz kat daha fazla veri aktarımı gerektirir. İşte bu şekilde gerçekleşen bir yayın, son derece etkileyici bir ışık, renk, resim ayrıntısı ile gerçekçi hareketlerle ekrana ulaştığında izleyiciye, başka hiç bir görüntüyle kıyaslanamayacak bir izleme deneyimi yaşatır.

 

UHD’nin muhteşem izleme deneyiminden yararlanabilmek için İsveçli DTH platformu ve ücretli TV operatörü Viasat, Ağustos 2016 da dünyanın ilk Ultra HD spor kanalını hayata geçirdi. İskandinav ülkelerine yayın yapan Viasat Ultra HD adlı kanal, mükemmel bir zamanlamayla, Rio’daki Yaz Olimpiyatları öncesinde yayına başladı ve Olimpiyat Oyunları’nın 120 saatini Ultra HD kalitesiyle İsveçli TV izleyicileriyle buluşturdu.

Bu aynı zamanda, Olimpiyatlar tarihinde bir ilk olarak bir ticari TV kanalının Ultra HD yayınla geniş bir kitleyle buluşmasıydı. 5°Doğu yörüngesindeki SES-5 uydusu üzerinden yayın yapan Viasat Ultra HD kanalı, Premier League, Şampiyonlar Ligi, Serie A, La Liga, Ligue 1, NHL, Moto GP ve MTG portföyündeki diğer içerikler de dahil olmak üzere büyük spor etkinliklerini izleyiciyle buluşturmayı hedefliyor. Ultra HD yayın için özel olarak üretilen içerik, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya’daki şanslı izleyicilere ulaşıyor.

Ultra HD yayının lider adresi ve dünyanın önde gelen uydu operatörü SES bugün, bölgesel sürümleri ve test kanalları da dahil olmak üzere, 28 Ultra HD kanalın yayınını gerçekleştiriyor. Bu rakam, uydu aracılığıyla bu formatta yayın yapan tüm kanalların %50’sini temsil ediyor. Uydu, bant genişliği kapasitesinin büyüklüğü sayesinde Ultra HD içeriği yayınlamak için en ideal bir platform olmaya devam ederken, TV yayınında daha fazla pikselle, daha fazlasını deneyimlemenize de yardımcı oluyor.

Araştırma şirketi IHS’nin verilerine göre, Ultra HD ekranların sevkiyatının her yıl, büyük ölçüde artması beklenirken, 2019 itibariyle tahminen, 74 milyon UHD ekranın sevk edileceği ön görülüyor. Buna bağlı olarak, Ultra HD donanımlı ev aletleri de katlanarak artacak ve yine 2019 yılıyla birlikte, dünya genelinde 240 milyona yükselecek. İlerleyen yıllarda HD TV satışları da azalacak ve Full HD TV satışları durağanlaşacak. 2020 yılıyla birlikte Ultra HD TV satışları küresel anlamda HD TV’lerin önüne geçecek. Türkiye’de de yeni yeni başlayan Ultra HD yayınların, ilerleyen günlerde artacağı tahmin ediliyor.

Dünya genelinde Ultra HD kanal sayısının dramatik bir şekilde büyümesi beklenirken, 10 yıl içinde 1000’den fazla kanal sayısına ulaşacağı ifade ediliyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK