Curiosity Mars’ta Metal Bir Meteor Kalıntısı Buldu

Curiosity Mars’ta Metal Bir Meteor Kalıntısı Buldu

0
PAYLAŞ

NASA’nın Mars’ta yaptığı araştırmaları sürdüren Curiosity kızıl gezegende metal bir meteor kalıntısı buldu. Mars’ta insan kolonisi için çalışmalarını sürdüren NASA için bu keşif tehlikenin kapsamına yeni tanımlar kazandırılmasına sebep oldu.

26 Kasım 2011 tarihinde Mars’a gönderilen ve kızıl gezegende 5 koca yıl geçiren Curiosity yani meraklı keşiflerini sürdürüyor. Mars’ta su bulması için gönderilen uzay aracı bugüne kadar insanlık tarihi açısından çok önemli keşiflere imza attı. Mars’ta önce suyun varlığını tespit eden Curiosity sonrasında gezegenin yüzeyi altında akışkan suyun hala mevcut olduğunu keşfetti. Tüm dünyayı heyecanlandıran bu gelişme hem Mars’ta yaşam var mı hem de Mars’ta yaşanabilir mi sorularını beraberinde getirdi.

Yakın gelecekte gezegenin yüzeyinde bir koloni kurularak seçilen insanların geri dönmemek üzere bu gezegene gideceğini hepimiz biliyoruz. Burada önemli soru şu : Mars’ta hayatta kalmak hangi şartlarda mümkün. The Martian filmine de konu olan Mars’ta yaşam çalışmaları konusunda meraklı yine önemli bir keşfe imza attı.

Gezegenin yüzeyinde tuhaf metal bir cisim bulan Curiosity sahip olduğu mini laboratuvar ile bu cismi incelemeye başladı. Arizona Devlet Üniversitesi’nden uzmanlar ise bu meteorun gezegenlerin çekirdeklerinde bulunan ve uzun ömürlü pillerin üretiminde de kullanılan nikel ve demir alaşımından oluştuğunu belirtti.

Uzmanlar ayrıca bu sebeple, Yumurta Kaya’nın cüce bir gezegenden gelen bir parça olabileceğini de kaydetti. Yumurta Kaya’nın Mars’ın atmosferinde eridikten sonra yüzeyde donmuş olabileceği ve bu nedenle de bu şekle sahip olabileceği ifade edildi.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK