Çin’de iPhone 6 Satışları Durduruldu!

Çin’de iPhone 6 Satışları Durduruldu!

0
PAYLAŞ

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, son yıllarda Çin’den gelen patent davalarıyla deyim yerindeyse büyük bir savaş veriyor. Markanın aleyhine olarak açılan son dava üzerine ülkede iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satışları yasaklandı.

iphone 6 satışları

Baili adlı Çin markasının açtığı patent davasında Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde Baili 100C adlı modelin tasarımını çalmakla suçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde karara bağlanan davada Baili markası haklı bulunarak iki telefonun da Çin’de satışı yasaklandı. Apple’a yakın kaynaklar iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın Çin pazarında düşük satış rakamlarına sahip olduğu için sevkiyatların zaten uzun zamandır durdurulmuş olduğunu belirtiyor. Fakat bu gelişme sonrasında Apple hisseleri ABD borsasında yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti.

Esasında bu olay Apple’ın Çin’de kaybettiği ilk patent davası değil. Daha önce de onlarca yerel marka Cupertino’lu deve dava açmış ve çoğunda bu markalar haklı bulunmuştu. Ayrıca bu davalar için tazminat da ödeyen Apple’ın durumdan oldukça rahatsız olduğu ve yakın zamanda ana pazar olarak Uzakdoğu yerine Hindistan’ı konumlandıracağı bilgileri geliyor. Zira Tim Cook’un geçtiğimiz günlerde yaptığı Hindistan gezisi de bu iddiaları doğrular nitelikte.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK