Çin Malı Xperia Arc’a Çift Çekirdek İşlemci (!)

Çin Malı Xperia Arc’a Çift Çekirdek İşlemci (!)

0
PAYLAŞ

Sony Ericsson’un son dönemdeki en iddialı modellerinden biri olan Xperia Arc, 4.2 inçlik büyük ekranı ve 8MP kamerasıyla dikkat çeken bir cihaz. Farklı tasarımıyla beğenilen cihazın belki de eksi olarak bahsedilebilecek tek yanı işlemcisi. Zira piyasada çift çekirdek çılgınlığı yaşanırken Sony Ericsson tek çekirdekli 1GHz hızında bir işlemci tercih etmiş.

Ancak Çin’de çareler tükenmiyor. Birçok cihazın sahtesini yapmakla ünlü Çinli üreticiler, bu kez Sony Ericsson Xperia Arc’ı gözüne kestirmiş. Genelikle sahte cihazlar, orjinallerine göre daha ucuz dolayısıyla daha düşük özelliklere sahip olur. Ancak Çin’de satışa sunulan M8Cool, çift çekirdekli bir işlemciye sahip (!)

M8Cool’un tanıtım dökümanlarında çift çekirdekli bir işlemciye sahip olduğu yazılmış. Ancak işlemci olarak Mediatek MTK6516 ARM uyumlu yongaseti kullanıldığı yazılmış. İşlemcinin saat hızı ise ilk çekirdek için 416 MHz ikinci çekirdekte ise 208MHz. Bu rakamlar Çinlilerin muhtemelen CPU ve GPU’yu tek bir işlemci olarak kabul ettiğini gösteriyor. Yani büyük olasılıkla işlemci hızı 416 MHz ve GPU hızı 208 MHz. Bu da orjinal Xperia Arc’ın 1GHz hızındaki Qualcomm işlemcisinden çok daha güçsüz.

Bunun dışında M8Cool’un 2 megapiksel kamerası, 4 inçlik bir ekranı, Android 2.2.1 işletim sistemi ve 3.5 inçlik (!) bir kulaklık girişi bulunuyor. Çin’de satışa sunulan cihazın fiyatı 1000 yuan yani 250 TL civarında.

Sony Ericsson Xperia X10 Mini incelemesi

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK