CES 2013: NVIDIA Tegra 4’ü Duyurdu

CES 2013: NVIDIA Tegra 4’ü Duyurdu

0
PAYLAŞ

2012’de iyi bir yıl geçiren NVIDIA, 2013’e de hızlı başlıyor. Firma CES 2013’te yeni Tegra 4 mobil işlemcisini tanıttı.

Tegra serisi mobil işlemcilerle akıllı telefon ve tablet ürünlerinde yer almaya başlayan NVIDIA, özellikle geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Tegra 3 ile ağırlığını hissettirmişti. 4 + 1 çekirdekli yapıya sahip olan Tegra 3, 12 çekirdekli grafik yongasıyla birlikte en güçlü mobil platformlardan biriydi. Bugün bile baktığımızda Tegra 3’ü çok gerilerde bırakabilecek bir mobil işlemci bulunmuyor. Fakat NVIDIA, Tegra 4 ile çıtayı yükseltmeye kararlı.

Nvidia_Tegra_4

Yılın ilk teknoloji fuarı olan CES 2013’te büyük bir lansman yapan NVIDIA, 2 dikkat çekici ürün ile karşımıza çıktı. Bunlardan biri Tegra 4 diğeri ise Tegra 4’ü kullanan yeni mobil oyun konsolu. Project Shield adlı bu oyun konsolu hakkında daha detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

NVIDIA Tegra 4, bir önceki nesil Tegra 3’te başarılı olan 4+1 çekirdek yapısını bozmuyor. Son birkaç yılda hızla artan çekirdek sayıları artık durulmuş gibi. Bunun sebebi güç tüketim konusunda katedilmesi gereken önemli bir mesafe olması. NVIDIA da çekirdek sayısını 6 ya da 8 yapmak yerine güç tüketimi ve grafik performansa yoğunlaşmış.

Bu durum Tegra 4’ün Tegra 3 ile aynı performansa sahip olduğu anlamına gelmiyor. ARM’nin yeni Cortex A15 çekirdeklerini kullanan Tegra 4, bu sayede daha az güç tüketerek daha fazla performans sunuyor. Şimdilik genel bir performans karşılaştırması olmasa da NVIDIA’ya göre Tegra 4 internet tarayıcısı performansında Tegra 3’ten 2.6 kat daha hızlı. Bu da bir sitenin yüklenmesinin yarı yarıya daha az süreceği anlamına geliyor. 4 işlem çekirdeğinin yanı sıra güç tüketimini azaltan beşinci çekirdek de yenilenmiş.

Tegra 4’ün fark yarattığı noktalardan biri de grafik. Tegra 3’te 12 çekirdekli bir grafik yongası kullanan firma, Tegra 4’e tam 72 adet çekirdeğe sahip bir grafik yongası yerleştirmiş. Bu da yeni grafik yongasının eskisine kıyasla 6 kat daha güçlü olduğu anlamına geliyor.

Nvidia_Tegra_4_2

 

Güçlü grafiklerin bir sonucu olarak Tegra 4’e 4K çözünürlük desteği gelmiş. Yani Tegra 4 işlemcili bir cihaz harici bir ekran üzerinde Full HD’nin 4 katı çözünürlüğe sahip olan 4K videoları oynatabilecek. Bunun yanında fotoğraf işleme aritmetiğini yeniden düzenleyen NVIDIA, Tegra 4 ile çok daha hızlı ve kaliteli fotoğrafların çekilebileceğini söylüyor. Çünkü Tegra 4, HDR desteğine sahip ve diğer mobil işlemcilere kıyasla HDR fotoğrafları 10 kat daha hızlı oluşturuyor. Bu da hızlı çekim modunda bile HDR fotoğraflar çekebilmek anlamına geliyor. (HDR fotoğraflar oluşturmak için iki farklı ayarda iki fotoğraf çekiliyor ve bunlar bir araya getirilip tek bir resim yaratılıyor)

NIVIDIA “Dünyanın En Hızlı Mobil İşlemcisi” olarak nitelendirdiği Tegra 4 için bir de opsiyonel modem geliştirmiş. i500 Soft Modem adındaki bu kablosuz iletişim yongası, Tegra 4’lü cihazlara yerleştirilebilecek. Bu sayede Tegra 4 cihazların LTE 4G de dahil olmak üzere birçok farklı kablosuz teknolojiye uyumlu olması sağlanabilecek.

NVIDIA henüz Tegra 4’ün çıkış tarihini açıklamadı. Elbette sadece Tegra 4’ün çıkış tarihini değil Tegra 4’lü ilk cihazın piyasaya sunulmasını beklememiz gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Tegra 3’ü ilk kez ASUS’ta görmüştük.

CES 2013: NVIDIA El Konsolunu Tanıttı

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK