Cadillac Konsept Otomobilinde Kavisli OLED Ekran Kullanıyor

Cadillac Konsept Otomobilinde Kavisli OLED Ekran Kullanıyor

0
PAYLAŞ

Otomobil firmaları gelişen teknolojileri takip ederek her birine konsept otomobillerinde yer vermeye devam ediyor. Cadillac da bu yenilikleri yani OLED ekranları yeni konsept otomobilinde kullanıyor, hem de alışılmışın çok dışında.

cadillac-interior-concept-1-980x420

OEL “Organic Electroluminescent Device” olarak da bilinen bu ekranlar aynı zamanda  “Organic Light Emitting Diode” açılımı şeklinde de bilinmektedir. OLED ekranlar temelde iki elektriksel kontak(elektrot) arasında kalan ve ışık yayan bir dizi ince film organik katmandan oluşur. OLED’ler molekül ağırlığı düşük organik malzemeler (SM-OLED)veya polimer bazlı materyalden (PLED , LEP) oluşur. Farklı katmanlara sahip LCD’ler ve FED‘ lerden farklı olarak OLED’ler monolitik (tek katmanlı)dırlar. Çünkü yapılışı sırasında her katman diğeri üzerine kaplanarak yekpare olacak şekilde üretilir.

Bu ekranları konsept otomobilinde kullanan Amerikalı otomobil üreticisi ekranın bütünleşik yapısı ve kavisi ile başarılı bir deneyim vadediyor. 3D Cityscape adı verilen harita-navigasyon sistemi ile alışılmışın dışında rotalar hazırlayan ve keyifli bir sürüş sunan Cadillac yeni aracı ile Mercedes S Serisi ve BMW 7 serisine güçlü bir rakip hazırlayacağının sinyallerini veriyor.

CT8 ve CT9 projelerinde kullanılacağı düşünülen ekran geleceğin otomobillerinde karşılaşabileceğimiz yeniliklerin sadece bir kısmını ifade ediyor. Android Auto ve Apple CarPlay gibi uygulamaların yaygınlaştığı otomobillerde yer alan ekranlar her geçen gün daha büyük önem arz ediyor. Akıllı telefonlarımızı doğrudan kullanabileceğimiz uygulamalar ile yolculuk esnasında hem daha güvenli hem daha keyifli bir sürüş deneyimi yaşamak mümkün hale geldikçe sahip olduğumuz araçlardaki ekran teknolojileri de yenilenmeye ve geliştirilmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK