BMW ve Nissan’dan Elektrikli Otomobiller için İş Birliği

BMW ve Nissan’dan Elektrikli Otomobiller için İş Birliği

0
PAYLAŞ

BMW ve Nissan, ABD’de elektrikli otomobillere hızlı şarj istasyon ağı kurmak için güçlerini birleştiriyorlar.

6444

Sayısı her geçen gün git gide artan elektrikli otomobiller, yeni bir ihtiyacı da beraberinde getiriyor; elektrikli araç fikrinin önündeki en büyük engel hala şarj istasyonları. Motorlu taşıtların yakıtlarını almak için dünyanın her yerinde benzin istasyonları bulunuyor. Buna karşın elektrikli araçlar için şarj istasyonları bulmak hayli zor.

Bu konuda iki dev otomobil şirketi, ortak bir çalışma yoluna gidiyor. Toplam 19 eyalette açılan yeni hızlı şarj istasyonları 50 kW güce sahip ve ortalama olarak bir BMW i3’ü 40 dakikadan az sürede tam şarj edebiliyor. Tüm marka ve model otomobillerin şarj olabileceği istasyonların standart bir hızlı şarj istasyonundan daha hızlı çalıştığının da altı çiziliyor.

Bu ortaklık ve iş birliği kapsamında iki marka ABD’deki şarj istasyon sayılarını artırmaya ve geniş bir ağ kurmaya devam edecek. Bunun yanında başka firmaların da çeşitli ülkelerde bu tarz çalışmalar içerisinde olduğunu biliyoruz. Zira elektrikli otomobiller, otomobil sektörünün geleceğini oluşturuyor ve herkes bu pastadan daha fazla pay almak için çalışmaya devam ediyor. Özellikle otonom araçlarla büyük çıkış yapması beklenen elektrikli otomobillerin hala klasik tipte fosil yakıt kullanan araçlara göre pek çok eksiği bulunuyor. Bu konudaki en büyük eksik yine bataryada yatıyor.

Düşük menziller, hızlı şarj ve deşarj yüzünden deforme olan piller ve pillerin aylık masrafları hala kullanıcıları elektrikli otomobil alma fikrinden uzaklaştırıyor. Bu konudaki tek çıkış ise pillerin kökten değiştirilmesi gibi görünüyor. Yıllar önce çıkan ve Nikel Kadmiyum pillere göre pek çok avantajı bulunan Li-ion pil teknolojisinin otomobillerde yetersiz kaldığı çok açık. Firmalar hem menzili artıracak, hem çok hızlı şarj olabilecek hem de kolay deforme olmayacak yeni bir pil teknolojisi arayışı içerisindeler. Beklenen bu buluş gerçekleştiğinde ise otomobil sektörünün bu rüzgarla birlikte aldığı yol ciddi olarak değişecek.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK