BMW 100.Yılı İçin Mini Cooper Konsepti Hazırladı

BMW 100.Yılı İçin Mini Cooper Konsepti Hazırladı

0
PAYLAŞ

Bildiğiniz üzere 2016 BMW’nin 100. yılı ve bu yıla özel olarak Next Vision 100 adıyla konsept bir otomobil tanıtan Alman otomotiv devi bünyesinde bulunan Rolls Royce için de bir konsept otomobil hazırlamıştı. Bu furyadan Mini de nasibini aldı ve Mini’nin konsept tasarımı da tanıtıldı.

mini-100yrs-concept-web-270

Mini, 1959’da üretilmeye başlanan, 1960’ların sembolü olarak görülen kült bir otomobil markasıdır. 1950’li yıllardan 1999 yılına kadar yaklaşık 40 yıl ufak tefek değişikliklerle aynı model olarak üretimde kalmıştır. Geniş çaplı bir ankete göre Ford Model-T’den sonra en etkileyici otomobil modelidir. Ayrıca pickup, arazi aracı ve kombi wagoner olarak da üretilen modelleri bulunmaktadır. Fabrika İngiltere’nin Oxford şehrindedir. Tasarımı Alec Issigonis tarafından yapılmıştır.

Mini markası, BMW grubuna ait bir markadır. 2001 yılında, BMW bünyesinde geliştirilmiş tamamen yeni 2. jenerasyonu piyasaya sunulmuştur ve bu model, retro tasarımı alanında günümüzdeki en başarılı uygulamalardan biri olmuştur.

Araç, Sir Alec Issigonis tarafından tasarlanmıştır. Mini ilk başta Austin ve Morris markaları altında satılmıştır. Araç üç büyük güncellemesi bulunmakta olup hatchback ile birlikte station wagon, sedan, kamyonet, van ve Moke adlı buggy modelleride üretilmiştir. Ayrıca sportif modelleri olan Mini Cooper ve Cooper S, başarılı birer ralli otomobileri olarak 1964, 1965 ve 1967 Monte Carlo rallilerini kazanmıştır.

P1260394-650-80

Markanın BMW bünyesinde yer alması neticesinde bu yıl 100.yılını kutlayan firma Mini için de bir konsept araç hazırladı. Şehir içi kullanımda mükemmel olan tasarımın devam ettiği konsept araçta otonom sürüş sistemi ön plana çıkıyor. Nostaljik çizgilerin gelecekle buluştuğu araç beklenildiği üzere elektrikli motora sahip. Diğer tasarımların aksine aracın içinde herhangi bir ekran göremiyoruz fakat klasik Mini Cooper kadranı yerinde duruyor.

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK