BMW’den Devrimsel Scooter

BMW’den Devrimsel Scooter

0
PAYLAŞ

Lüks otomobilleriyle tanıdığımız BMW, motorsikletleriyle de bir hayli iddialı bir firma. Hayatına uçak ve ardından motosiklet üretimiyle başlayan BMW, savaş sonrası uçak üretimini bırakıp otomobilleri seçmesine rağmen motorsikletlerden hiç  vazgeçmedi.

BMW’nin motosikletleri boxer motorları ve büyük hacimleriyle ünlüdür. Ancak firma zaman zaman deney niteliğinde Scooter modelleri de üretiyor. C1, buna örnek olarak gösterilebilir.

BMW’nin Scooter konusundaki son hamlesi ise çevrecilik fikrinden doğmuş. Elektrikli araçlar konusunda çalışmalar yapan firma, yüksek performanslı bir Scooter geliştirmiş.

BMW E-Scooter adını alan projeyi Alman Federal Taşımacılık Bakanlığı da desteklemiş. E-Scooter’ın teknik verileri hakkında bilgi yok fakat 600cc’lik benzinli bir motorun yerini alabilecek şekilde tasarlanmış. BMW, E-Scooter’ın uzun yokuşlarda bile yüksek performans sunduğunu belirtiyor. Gücüne rağmen aracın menzili 100 km’nin üzerinde.

E-Scooter’ın devrimsel yanlarından biri de arka tekerleğe bağlı süspansiyon bulunmaması. Teker ve şasi arasındaki bağlantıyı elektrikli motorun gövdesi ve aktarma organları sağlıyor. Arka süspansiyon ise motor gövdesiyle şasinin birleştiği noktada bulunuyor.

Motor sıvı soğutmaya sahipken, bataryalar için hava soğutması yeterli görülmüş. BMW’nin yaptığı açıklamaya göre bu bataryalar herhangi bir kaynak üzerinden 3 saat içerisinde şarj olabiliyor.

E-Scooter’ın seri üretimi konusunda BMW henüz bir karar vermemiş. Ancak tasarımın gizlenmesi için çaba gösterilmesi firmanın bu konuda bazı planlarının olduğunu gösteriyor olabilir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK