Bir Wikipedia Kullanıcısından 1 Milyon Düzenleme!

Bir Wikipedia Kullanıcısından 1 Milyon Düzenleme!

1
PAYLAŞ

Wikipedia’deki 1 milyon makalenin düzenlemesini yapan birisi için bir ödül olmalı. Fakat eski pizza dağıtıcısı Justin Knapp’in aldığı tek ödül, bunun insanlara duyurulması oldu.

Indiana Üniversitesi’nden politika bilimi ve felsefe diplomaları olan, Amerika’nın Indiana eyaletinde yaşayan eski pizza dağıtıcısı Justin Knapp, Wikipedia üzerinde 1 milyon makale düzenlemesi yapan ilk insan olma onurunu, 18 Nisan’da elde etti. Ve bunun karşılığında aldığı tek ödül, Jimmy Wales tartışma sayfasında Wikipedia çalışanı TonyTheTiger tarafından yapılan “Bugün Koavf 1 milyon düzenleme yapan ilk Wikipedia çalışanı oldu.” duyurusu oldu.

Bu çok havalı, kabul. Fakat küçük bir ödül, ya da iş verilemez miydi?

Çevrimiçi diyarlarda kıyaslanabilecek bir başarı yok aslında. Mesela maxwellhill adlı bir Reddit kullanıcısı, geçen sene 1 milyonuncu karma puanını aldı. Karma puanları da elbette başka insanların sizi ne kadar takdir ettiğini göstermeye yarayan bir ödül tarzı -ve evet, elbette sınırsız. Teorik olarak, tek bir gönderi 1 milyon karma puanı alabilir. Yani 1 dakikalar bir eforla rekor kırabilmeniz mümkün.

Knapp’in yaptığı şey ve bunun ne kadar zaman aldığı ise aşikar…

Sitedeki kullanıcı sayfasında (Koavf takma adı altında) şu bilgiler bulunuyor: 29 yaşında, radikal Hristiyan, Wikipedia’ye Mart 2005’te katılmış, ve Indiana Üniversitesi’nden politika bilimi ve felsefe konusunda dereceleri var. Zaten düzenlemelerinin çoğu da politika, felsefe ve din üzerine.

Knapp, Wikipedia’daki herkes gibi gönüllü bir çalışan. Peki bu adam, hayatını sürdürebilmek için ne yapıyor? Bu soruyu kendisi “Hayatımı kazanmak için tüm garip işleri yaparım.” diye yanıtlıyor. “Fakat son zamanlarda haftada 40 saat pizza dağıtıyordum.” diyor. “2 hafta önce ise kârdaki azalma yüzünden işimi kaybettim.” diye de üzülerek belirtiyor.

Evet, dünyanın en popüler 6. sitesi Wikipedia’da en fazla çalışan adam, eski bir pizza dağıtıcısı.

Bunda bir şeyler doğru değil gibi geliyor. Knapp ise “Gerçeği arayanlar oldukça fazla, çünkü insanlar arasındaki karşılıklılık çok fazla.” diye yazmış kendi kullanıcı sayfasında.

Wikipedia, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Ve dolayısıyla bu adamı işe bile almayacak.

Fakat belki de Brittannica onun servislerinden yararlanabilir!

>>Wikipedia’yı ne sıklıkla kullanıyorsunuz?

Yazarın Twitter adresini takip etmek için tıklayın.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK