Bilgisayar Satışları Düşmeye Devam Ediyor

Bilgisayar Satışları Düşmeye Devam Ediyor

0
PAYLAŞ

Hayatımızın önemli bir yerini tutan mobil cihazların yaygınlaşmasıyla beraber yeni bilgisayar satışları da hız kesmeye başladı. 2015 verilerine göre pazarda durum hiç iç açıcı değil.

bilgisayar-satışları-1

IDC’nin yayınladığı verilere göre 2015’in son çeyreğinde yapılan bilgisayar satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %10’dan fazla düşüş gösterdi. Pazarda lider konumda olan Lenovo’nun satışları bir önceki yıla göre %4.5 düşüş gösterirken ikinci konumdaki HP %10.1’lik sert bir pazar kaybı yaşadı.  %5.7 düşüş yaşayan Dell ise 10.000 bilgisayar satışı barajını geçen son marka oldu.

2015’in son çeyreğinde en büyük yükselişi yaşayan marka ise Apple oldu. %2.8’lik yükseliş yaşayan marka önceki dönemlerdeki yükselişini devam ettirmiş gibi görünüyor. Pazardaki bir diğer büyük marka olan ASUS ise bilgisayar satışlarında %0.9 artış göstererek artış yaşayan ikinci ve son marka oldu.

Analistlere göre bilgisayar piyasasındaki bu sert düşüşün sebepleri mobil alana eğilimin artması ve Microsoft’un ücretsiz Windows 10 yükseltmesi desteği sunması. Windows 10’dan önceki işletim sistemi kullanıcılarını yenilemeye çağıran Microsoft’un yeni satışların çoğunluğunun Freedos işletim sistemine dönmesi sebebiyle bu düşüşten çok etkilenmediği de gelen bilgiler arasında.

bilgisayar-satışları-2

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK