AVG, Kullanıcıların İnternette Dolaşma ve Arama Geçmişlerini Satabilir

AVG, Kullanıcıların İnternette Dolaşma ve Arama Geçmişlerini Satabilir

0
PAYLAŞ

Antivirüs yazılımı AVG, yenilediği gizlilik sözleşmesi metninde internette dolaşma ve arama verilerini ticari amaçlarla kullanabilceğini belirtiyor.

avg gizlilik

En çok tercih edilen anti-virüs ve internet güvenliği yazılımlarından AVG, gizlilik sözleşmesinde bir değişikliğe giderek, ücretsiz olarak verdiği bazı ürünlerden bir gelir elde edebilmek adına, “kişisel omayan verileri” toplayarak kullanabileceğini açıkça belirtmeye başladı.

AVG’nin topladığı bu “kişisel olmayan veriler” firmanın müşterilerinin kullandığı cihazların markası, dili ve cihazda yüklü olan uygulamalar gibi bilgileri içeriyor. AVG’nin yenilenen gizlilik sözleşmesi metninde, bu bilgilerin dışında kullanıcıların kimlik bilgilerinin hiçbir biçimde açıklanmadığı, elde edilen ve kullanılan verilerin yalnızca anonim olarak değerlendirilebilecek veriler olduğunu kesin bir biçimde belirtiyor. Buna göre, AVG müşterilerin tüketim alışkanlıklarına dair bazı anonim bilgileri toplasa da, kullanıcılarla bağlantıya geçilebilmesine olanak tanıyacak hiçbir bilgiyi biriktirmiyor.

Kullanıcıların internetteki ve uygulamalar üzerindeki eylemlerine dair belirli verilerini toplayan ve bunları izleyebilmek için çeşitli çerezlerden yararlanan AVG, söz konusu verileri sonrasında bazı istatistiksel sonuçlar elde edebilmek ve anonim veri profilleri meydana getirmek amacıyla topluyor. Firma, bu tarz bilgileri de yine bu anonim verilere ve istatistiksel sonuçlara ihtiyacı duyan kuruluşlara satabiliyor.

AVG yetkililerinin Wired UK’ye yaptıkları açıklamada, gizlilik sözleşmesi metninde yapılan bu değişikliğin nedeninin sözleşmenin daha şeffaf bir görünüme kavuşması ve kullanıcıların da bütün bu ücretsiz ürün ve hizmetlerin bu gibi yollarla para kazanabildiklerini bilmelerini sağlamak olduğu belirtildi.

15 Ekim 2015’te yürürlüğe girecek olan AVG’nin yeni gizlilik sözleşmesinde yer alan bu şartlar, ürünü bu tarihten sonra kullanmaya devam edenler tarafından kabul edilmiş sayılacak. Bu şartların bazılarını kabul etmeyenler için bu veri toplama işlemlerini devre dışı bırakacak bazı yollar da mevcut.

Yazılım firması Opswat’ın en güncel verilerine göre, AVG halihazırda dünyanın en popüler üçüncü antivirüs yazılımı.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK