Apple Watch’a Windows 95 Yüklenirse Neler Olur?

Apple Watch’a Windows 95 Yüklenirse Neler Olur?

0
PAYLAŞ

Teknoloji dünyası hızlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Hatta bugün yüzyılın teknolojisi olarak nitelendirilen bir teknoloji, 10 yıl sonra unutulmaya yüz tutabiliyor. 1990’ların popüler işletim sistemi Windows 95’de unutulmaya yüz tutan teknolojilerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bir geliştirici olan Nick Lee, unutulan bu işletim sistemini Apple Watch’ta çalıştırmayı başardı!

apple-watch windows 95

520 MHz gücündeki Apple S1 işlemci, 512 MB RAM ve 8 GB dahili hafıza gibi teknik özellikleri bulunan Apple Watch, kağıt üstündeki teknik veriler ile Windows 95’i rahatlıkla çalıştırabiliyor. Fakat Apple’ın donanımsal kısıtlamaları yüzünden sistem yaklaşık 60 dakika gibi çok yavaş bir sürede boot oluyor. Bunu aşmak için cihazın donanımına müdahale etmek gerektiğini belirten Lee, bu işlemin çok riskli sonuçlar doğurabileceğini de sözlerine ekliyor.

Nick Lee, bu işlemi nasıl yaptığını da bir video eşliğinde anlatmış. Yazılımsal bir işlemin ardından watchOS işletim sistemini WatchKit adlı bir uygulamayla kısmen kaldıran geliştirici, Windows 95 dosyalarının bir kısmını ana dizine entegre etmeyi başarmış. Rahatlıkla açılabilen işletim sisteminin önündeki tek engel ise Apple Watch’un küçük boyutları oluyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK