Apple iPod 15.Yılını Kutluyor

Apple iPod 15.Yılını Kutluyor

0
PAYLAŞ

Apple’ın kişisel müzik dinleme konusunda piyasadaki en popüler ürünlerin başında gelen çözümü olan iPod bu yıl 15. yılını kutluyor. Tanıtıldığı günden itibaren MP3 piyasasında da önemli değişikliklere sebep olan cihaz 15 yıllık süreçte bir çok alternatif model ve geliştirmeye de sahip oldu.

iPod taşınabilir medya çalar üreten Apple’ın tescilli markasıdır. Apple tarafından tasarlanıp üretilmektedir. İlk iPod 10 Ekim 2001’de piyasaya sürülmüştür. iPod’un şu anda harddisk kullananılan iPod Classic, dokunmatik ekranlı iPod Touch, video oynatabilen iPod Nano ve en küçük iPod olan iPod Shuffle modeli bulunmaktadır. Artık üretilmeyen modeller ise iPod Mini ve iPod Photo (iPod Classic olarak geliştirilmiştir)’dur. iPod Classic verileri harddiske kaydederken diğer iPodlar flash belleğe kaydetmektedir. Bu özellik de flash bellek kullanan iPod’ları daha küçük boyutlu yapmıştır. Bellek boyutları modellere göre değişiklik göstermektedir.

apple-ipod-5th-generation-scroll-com-tr

Apple’ın iTunes yazılımı iPod ve bilgisayar arasındaki iletişimi sağlamaktadır. Yazılım Windows ve Macintosh işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Apple’ın yazılımı olan iTunes’i kullanmak istemeyenler için açık kaynak kodlu yazılımlar bulunmaktadır. iTunes ve alternatif yazılımlarla iPod ve bilgisayar arasında resim, video, müzik iPod oyunları, kişi listesi, e-posta ayarları, internet sık kullanılanları ve takvim etkinlikleri alışverişi yapmak mümkündür. 2008 yılında kırdığı rekorla en çok satılan kişisel müzik oynatıcı ünvanını da iPod elinde tutmakta.

Zaman içerisinde akıllı telefonların da piyasada önemli bir aktör haline gelmesine rağmen iPod’lar hala popülaritesini korumaya devam ediyor. 15 yıllık başarılı bir serüven gelecekte yeni modellerle çok daha farklı bir hal almaya da müsait gibi görünüyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK