Apple iPhone İçin Kablosuz Şarj Altyapısı Hazırlıyor

Apple iPhone İçin Kablosuz Şarj Altyapısı Hazırlıyor

0
PAYLAŞ

Amerikalı teknoloji devi Apple, ürettiği spesifik ürünleri ile yer aldığı her sektörde her zaman zirveye oynamayı başarıyor. Bu başarının altında doğru zamanlama ve teknolojiyi en ideal şekilde ürünlerine entegre etme performansı yer alıyor. Doğru zamanın geldiğine inanmış olmalı ki Apple mühendisleri iPhone ve iPad için kablosuz şarj alt yapısı çalışmalarına başlıyor.

iphone5wirelesscharge

Son bir kaç yıldır hayatımıza giren ve akıllı telefon üreticilerinin kullanmaya başladığı kablosuz şarj teknolojisi beklenen ilgiyi henüz tam manasıyla görmedi. USB Type-C ile tüm cihazların data ve şarj girişilerinin standartlaştırılmaya başlandığı bu günlerde hepimizin aklında aynı soru var. Neden cihazlarımızı şarj etmek için hala kabloya ihtiyaç duyuyoruz? Özellikle de batarya kapasiteleri bu kadar yetersizken.

Dünya elektrik-elektronik tarihine damga vuran fakat icatları göz önüne alındığında hakettiği değeri görmediğini üzülerek söyleyebileceğimiz Sırp bilimadamı Nicola Tesla’nın uzun yıllar önce alt yapısını oluşturduğu kablosuz şarj teknolojisi bataryalara akımın doğrudan elektrik yolu yerine elektromanyetik dalgalar ile gönderilmesi prensibine dayanıyor. Tabii kablosuz şarj için cihazların bataryalarının da bu teknoloji ile uyumlu olması gerekiyor.

Ürettiği cihazlarda iPad ve MacBook serilerinde batarya performansı konusunda lider firmalardan olan Apple, iPhone konusunda aynı başarıyı yıllardır gösteremiyor. iPhone’ların en çok eleştiri aldığı konuların başında gelen şarj ömrünü genellikle işlemci yazılım ortaklığı ile maksimize etmeye çalışan Apple baskılara daha fazla dayanamamış olacak ki kablosuz şarj alt yapısı için çalışmalarına başladı. Bu konuda uzman mühendisleri istihdam eden Apple yine standart olanı değil en iyi olanı yapmak için çalışıyor.

Apple’ın geliştirmeye başladığı kablosuz şarj teknolojisi mevcut standartlardaki gibi cihazın bir şarj pedi üzerine koyularak değil, kablosuz şarj aletinin belirli bir mesafe yakınında cihazın şarj olmasına imkan tanımak istiyor. Örneğin bir kafede oturuyorsunuz ve Apple için kablosuz şarj alt yapısı sunan bu kafede cihazınızı herhangi bir yere koymanıza gerek kalmadan her zamanki gibi kullanarak akıllı telefonunuz şarj oluyor. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Çok yakında hepsi gerçek olabilir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK